Closeup Hand Yellow Glove Background Bathroom

Domácí přípravek z citronu a jedlé sody předejde tvorbě plísní v koupelně

Plísním se v koupelně daří. Potýkat se s nimi pravděpodobně budete bez ohledu na to, zda bydlíte v novostavbě, nebo sto let staré bytovce. Právě v koupelnách totiž mají optimální podmínky, tedy vysokou vlhkost, dostatek tepla a také kouty a spáry, ve kterých mohou zprvu nepozorovaně růst. Nejprve se tak objeví v těžko dostupných místech, jako jsou rohy za pračkou či skříňkami, různé spáry mezi dlaždicemi, třeba pod umyvadlem, a podobně. Ale jakmile se plíseň uchytí, zbavovat se jí budete jen těžko. Proto byste měli dbát především na prevenci a včasný zásah proti všem sporám plísně, na které narazíte. Pojďme se teď podívat, jak na to.

Zbavte se stojaté vody

Vlhkost v koupelně prostě bude, i když bude perfektně odvětrávaná. Minimálně v době, kdy se budete koupat, a krátce poté. Aby se však u vás neuchytily plísně, je třeba zbavit se různé stojaté vody. Ať už se drží na okraji vany či sprchového koutu, nebo vám prostě jen pomalu odtéká odpad. Asi tušíte, že odpad je potřeba pravidelně čistit takzvaným krtkem. A aby se voda nedržela ve spárách dlažby kolem sprchového koutu nebo vany, možná je bude potřeba začistit silikonovou izolační pěnou tak, aby voda odtékala.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyhněte se chemii

Proti plísni se sice vyrábějí různé chemické přípravky, nejsou však příliš šetrné ani k životnímu prostředí, ani k vaší pokožce. S tou se pak mohou v koupelně dostat velmi snadno do styku. Naštěstí si však můžete připravit mnohem šetrnější a pravděpodobně i levnější přípravek ze surovin, které dost možná máte i v této chvíli po ruce.

Domácí prostředek proti plísním

Mnohem lépe než chlorové dezinfekce vám poslouží přípravek z citronové šťávy a jedlé sody. Postačí rozmíchat ve 250 ml horké vody čerstvě vymačkanou citronovou šťávu, přidat polévkovou lžíci jedlé sody a můžete se rovnou vrhnout na všechna místa, kde by se plíseň mohla objevit. Pravidelným používáním tohoto přípravku zabráníte, aby se plíseň uchytila.

Zdroj: https://www.forbes.com/home-improvement/bathroom/ways-to-prevent-mold-in-bathrooms