Shocked Female Caucasian Specialist Lab Coat Covering Mouth

Domácí prostředky zamezí rozvoji oparu hned v počátku

Opar. Už jen ten pocit, když se začne na rtu tvořit, je děsivý. Infekční onemocnění vlivem herpes viru se projevuje jako bolestivý a nevzhledný pupínek na rtu. První pomocí jsou různé přípravky z lékárny, ale co dělat, když zrovna nejsou po ruce? Naštěstí existují možnosti, jak zasáhnout dříve, než se infekce rozšíří. Současně je vhodné posilovat imunitu, protože opary se objevují ve chvílích jejího oslabení nebo pod vlivem stresové zátěže.

Herpes při nedostatku vitamínů i kouření

Virus herpes simplex typu 1 (HSV-1) patří do rodu virů, které napadají lidi, a byl objevený jako první. V člověku zůstává po celý život v latentní podobě, při oslabení nebo jiných vlivech dochází k jeho reaktivaci a opětovně vyvolává onemocnění. Často jsou opary doprovodným jevem při jiných onemocněních, zejména při infekcích horních cest dýchacích nebo při zánětech, také při nachlazení, chronické únavě a vysoké stresové zátěži. Rozvoji herpes viru pomáhá nedostatečný příjem vitamínů a minerálů a také kouření.

Nejprve svědění, pak pupínek

Svědění v okolí rtů předznamenává opar. Později se přidává v daných místech pálivý pocit, následně se objevují puchýřky naplněné tekutinou. Po čase mohou prasknout, přičemž z léze se mohou infekční viry přenést na další osoby. Až po uplynutí několika dní dochází ke zklidnění a splasknutí otoků. Celková doba onemocnění je asi deset dnů. To je jeden z důvodů, proč se nemocní snaží zmírnit příznaky hned na počátku, aby nedošlo k rozvoji a rozšíření infekce. Jaké domácí prostředky použít?

Zdroj obrázku: Freepik

Med

Med vyniká virucidními účinky, proto se jím může hned zpočátku vřídek pomazat. Ošetření se musí opakovat několikrát denně i na noc.

Zinková mast

Je levná a efektivní, nejčastěji se používá při akné nebo při spálení pokožky slunečními paprsky, je součástí domácí lékárničky. V prvních fázích onemocnění herpes virem se může použít pro vysušení puchýřků.

Tea tree oil

Čajovníkový esenciální olej dezinfikuje a má antivirové účinky, proto zamezí dalšímu rozvoji infekce. Pár kapek se přidává do oleje a aplikuje se zředěný, aby nedošlo k podráždění pokožky.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/cold-sore-remedies