Mosquito 1332382 1920 (1)

Domácí recept na úlevu od komářího kousnutí i na účinný repelent

Komáři jsou hmyz, který dokáže znepříjemnit život hlavně v letním parných dnech. Vylézají časně z rána nebo po setmění a otravují především u večerních táboráků nebo posezení s přáteli. Jak ulevit nepříjemnému svědění, pokud se do nás tento hmyz zakousne?

Zkuste mátu kočičí nebo šalvěj

Catnip neboli šanta kočičí se používá hlavně v chovatelství. Nádobu naplňte do poloviny čerstvou šantou. Přilijte olivový olej a nechte působit. Na dva týdny roztok uložte na slunný parapet a každý druhý den nádobou opatrně zatřeste, ať se ingredience promíchají. Poté olej přeceďte přes plátno nebo utěrku a vymačkejte bylinky. Několikrát denně si tuto směs nanášejte na bolavá místa. Pomoci mohou také čerstvé listy kočičí máty.

Zdroj obrázku: Pixabay

Další bylinkou, která vám uleví od bolesti, je známá šalvěj. Jednu čajovou lžičku sušené bylinky nasypte do 3/4 hrnku vroucí vody, nechte ji asi 15 minut vařit a poté nálev použijte na postižená místa. Roztok používejte po dobu pěti dní alespoň třikrát denně a po několika dnech byste se měli zbavit nepříjemného pocitu svědění. 

Stará známá cibule bude pomocníkem i proti štípnutí

Jestliže vás komár dostal, pomoci může plátek syrové cibule, který položte na postiženou oblast a nechte deset minut působit. Pokud ale dojde k bolestivému zánětu, otoku nebo zarudnutí kousnutého místa, připravte si raději cibulový obklad. Cibuli povařte v troše vody, rozmačkejte na konzistenci kaše a tu namažte na otok. 

Pokud nemáte po ruce žádné tyto suroviny, které by přinesly úlevu, můžete si poradit také pomocí slin, kterými potřete místo kousnutí. Po ruce určitě budete mít také zubní pastu nebo dětský pudr. Nejlepší prevencí kousnutí od komára je repelent, který si můžete snadno vyrobit doma a můžete jím třeba podarovat své známé, stačí jen vybrat pěknou lahvičku s rozprašovačem.

Zdroj obrázku: Pixabay

Na výrobu budete potřebovat lžičku levandule, pelyňku, kořene puškvorce, tymiánu, 3 dl lihu a rozprašovač. Všechny bylinky smíchejte, zalijte lihem a nechte louhovat asi 14 dní. Každý den nádobou protřepte, ať se byliny smíchají. Přeceďte, nalijte do rozprašovače a máte hotovo! Svůj repelent budete mít vždy po ruce.