Smiling Woman Holding Bucket Cleaning Products Showing Thumbup Gesture Standing Home

Drahé čisticí prostředky klidně nechte v obchodě. Existují ekologické varianty, které je směle nahradí

Čistá kuchyně je symbolem útulné domácnosti, ale také místem, kde právě nečistot bývá nejvíce. A čím takové nečistoty odstranit? Řešením jsou čisticí prostředky, které jsou dostupné v drogeriích nebo supermarketech, ty však bývají drahé a jsou plné chemikálií. Naštěstí existují přírodní alternativy, ze kterých si lze snadno doma vyrobit vlastní mycí prostředek. Dřez, trouba nebo mikrovlnka, které nejčastěji trpí na mastnotu a těžko odstranitelné skvrny, se pak rychle a efektivní vyčistí.

Čistý dřez bez chemikálií

Dřez bývá líhništěm bakterií a často se z něj line nevábný zápach, proto je třeba pravidelně odstraňovat ze sítka nebo sifonu zbytky jídla a nečistot, po použití dřez vytřít do sucha. Kromě toho se dřez musí řádně vyčistit za pomoci domácího čističe, který lze jednoduše vyrobit z octa a vody v poměru 1 : 3 a pár kapek čerstvé citronové šťávy. Citrusové aroma příjemně provoní dřez, ale působí také antibakteriálně. Touto směsí je možné čistit dřez přímo nebo se hodí nalít vyrobený čisticí prostředek do rozprašovače a postříkat mastný povrch, nechat chvíli působit a poté dočistit mokrou houbičkou nebo hadříkem.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na zapečené nečistoty v troubě

Do čištění trouby se nikomu nechce, protože v ní vězí odolné a mastné připečené skvrny, ale stačí si připravit pastu z jedlé sody a vnitřek přístroje bude zase zářit čistotou. Pasta se vyrábí smícháním jedlé sody, octa a vody v rovnoměrném poměru. Hustá hmota se nanáší pomocí houbičky na špinavá místa v troubě a nechá několik hodin působit. Poté stačí omýt teplou vodou za pomoci houbičky. Zmizí mastný povrch i nepříjemný zápach, protože jedlá soda absorbuje pachy.

Mikrovlnka je líhništěm bakterií

Mikrovlnnou troubu každý používá, ale nikdo nečistí. Tohle heslo platí v domácím prostředí i ve společných kuchyňkách v práci. Navíc při rychlém ohřátí jídla nepoužívají všichni plastový kryt a celý vnitřek je znečištěn zbytky jídla a mastnotou. I při čištění tohoto spotřebiče pomůže zmiňovaná pasta z jedlé sody a octa, ale ještě než se pustíte do čištění, zkuste dát do trouby misku s vodou, do které vlijete asi půl šálku čerstvé citronové šťávy. Na pár minut pusťte ohřev a nechte působit. Pára s citronovými výpary dokonale změkčí mastné skvrny, které se pak odstraní jednoduše pomocí vlhkého hadříku.

Zdroj: https://cleaningpros.ca/blog/home-made-eco-friendly-cleaning-products/