Mandlovy Olej

Dřevo je krásný materiál, o který můžete snadno pečovat pomocí šetrných přípravků

Ekologické způsoby čištění jsou dnes velmi vyhledávanou variantou. Čím dál více lidí se snaží co nejméně zatěžovat životní prostředí a na straně druhé také chránit své zdraví. To by mohlo být poškozeno používáním komerčních chemikálií, které jsou běžnou součástí celé řady čisticích prostředků. Ekologické přípravky, které jsou dostupné v obchodech, mohou být navíc velice drahé. Přitom není tak obtížné vytvořit si své vlastní, a to i na tak problematické povrchy, jako je například dřevo.

Zdroj obrázku: Freepik

Pasta z terpentýnu a včelího vosku

Je ideální na dřevěné povrchy, kterým dodá lesk a vyhladí je. Stačí smíchat stejné množství terpentýnu a včelího vosku. Není to ale tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Připravte si 1/4 hrnku včelího vosku a 1/4 hrnku terpentýnu. Jak víte, včelí vosk je v tuhém stavu a je potřeba jej rozpustit. Dejte ho do hrnce a promíchejte vařečkou (takovou, kterou vám nebude líto poté vyhodit). Jakmile se včelí vosk rozpustí, můžete odstavit. Za stálého míchání pomalu přilévejte terpentýn. Chcete-li snížit jeho dráždivý zápach, můžete přidat několik kapek esenciálního oleje, například borového oleje nebo jiné dřeviny (santalové dřevo).

Jak směs používat?

Takto vám vznikne pasta. Malé množství jí naneste na hadřík a krouživými pohyby vetřete do nábytku nebo i na dřevěnou podlahu.

Zdroj obrázku: Freepik

Vazelínová pasta s alkoholem

Mdlé dřevo můžete oživit pastou z vazelíny a alkoholu. Vše, co budete potřebovat, jsou 3 lžíce bílé vazelíny a 2 lžíce kuchyňského lihu. Obě ingredience smíchejte v malé misce.

Jak směs používat?

Naneste tenkou vrstvu na dřevěnou podlahu nebo nábytek. Vyleštěte hadříkem.

Mandlový olej a pasta z bílého octa

Na odolné skvrny a pro oživení starého nábytku se hodí směs ze 3/4 hrnku mandlového oleje a 1/4 hrnku bílého octa.

Jak směs používat?

Pastu naneste krouživými pohyby na dřevěný povrch a vyleštěte měkkým hadříkem.

Zdroj: http://www.greentouches-uae.com/en/our-services/ecological-cleaning