faucet-kitchen-sink-with-brick-wall

Dřez si tohle rozhodně nezaslouží! Některé potraviny a zbytky jsou pro odpad hotová katastrofa

Dřez je často odkladištěm nádobí, než se dá do myčky, případně umyje v ruce, ale též místem pro očištění různých potravin, ovoce, zeleniny nebo masa. Vzhledem ke zbytkům potravin, které se dostávají ze dřezu do odpadu, pak trubky trpí na ucpávání. Jsou druhy jídel, které by se nikdy neměly do dřezu házet, stejně jako léky nebo skořápky od vajíček. Může dojít nejen k zamoření odpadní vody, ale především ucpání celého odpadního systému. Čemu se vyvarovat, aby k tomu nedošlo?

1.     Mastnota a oleje

Osmahnutou slaninu k snídani miluje každý, ale co se zbylým tukem? Mnoho lidí vylívá ještě horké olejové zbytky do odpadu ve dřezu. Tuky a mastnota jsou nejčastějšími důvody pro ucpání potrubí, protože vznikne neprostupná zátka. Jedinou možností je pravidelně prolévat dřez směsí vařící vody, octa a jedlé sody.

2.     Těstoviny a rýže

Těstoviny nebo rýže patří mezi nejoblíbenější přílohy, po kontaktu s vodou však nabývají na objemu, a to i v odpadu. Při slévání je vhodné používat sítko a vypadlé zbytky vyhodit do odpadkového koše.

Zdroj obrázku: Freepik

3.     Léky

U léků nehrozí, že by ucpaly odpad, protože se ve vodě rozpustí, ale jsou extrémně toxické a škodí životnímu prostředí, především vodním živočichům.

4.     Skořápky

Oloupat vajíčko do dřezu se rozhodně nevyplácí, protože se na zbylé ostré kousky zachytí ostatní nečistoty a ucpou odpadní trubku. Samozřejmě je lze hodit do koše, ale vhodné je použití na zahradě do kompostu nebo na cestičky mezi záhony jako přírodní prostředek proti slimákům.

5.     Zeleninové a ovocné zbytky

Potraviny bohaté na vlákninu by měly patřit do každodenního jídelníčku, ale při jejich opracování, loupání a čištění je nutné důsledně zbytky ze dřezu vybírat a vyhodit do bioodpadu nebo na kompost. Zbylá kolečka mrkve, květákový košťál nebo ohryzek od jablka totiž mohou vytvořit v odpadní trubce neprostupný špunt.

6.     Kávová sedlina

Šálek kávy po ránu a sedlina z filtru nebo odpadní nádržky do dřezu? Lógr se může v trubce usazovat a spolu s mastnotou a zbytky čisticích prostředků vytvořit zátku, proto je vhodnější odnést sedlinu z kávovaru na zahrádku na kompost, kde pomůže jako hnojivo i přírodní odpuzovač proti škůdcům.

Zdroj: https://www.cookist.com/the-foods-never-to-be-thrown-into-the-sink-to-avoid-clogging-the-drain/