Close Up Portrait Man S Woman S Hands

Duhové miminko je štěstím i starostí zároveň. Nebojte se dát emocím průběh

Pojem duhové miminko je poměrně nový. Označuje se takto dítě, které se narodí rodičům po ztrátě předchozího miminka. Jestli jste měli potrat, narodilo se vám mrtvé dítě nebo zemřelo jako novorozenec a nyní čekáte druhé, budete mít duhové miminko. Těhotenství po tragické ztrátě předchozího dítěte je pro matku jiné v mnoha ohledech.

Proč se narození dítěte spojuje s duhou?

Duha se na obloze objeví po bouři. Z tohoto důvodu se takto začaly označovat i děti, které se narodí po tragické ztrátě předchozího miminka. Pro každého rodiče, který zažil ztrátu dítěte, je duhové těhotenství velkou radostí i starostí zároveň. Duhové děti se často označují za zázračné. Pro rodiče jde rozhodně o zázrak, protože o předchozí dítě přišli v důsledku potratu nebo syndromu mrtvého plodu.

Zdroj obrázku: Freepik

Nebojte se smíšených emocí ani vyšetření

Duhové těhotenství je vždy emocionálně náročné. Máte samozřejmě velkou radost z dítěte, které přijde na svět. Zároveň se ale bojíte, že se něco pokazí a těhotenství skončí stejně tragicky jako to poslední. V tomto období potřebujete podporu partnera, rodiny a vyhledat můžete i terapeuta. Cítit protichůdné emoce je v tomto období přirozené a neměla byste se tomu bránit.

Ženy, které si prošly tragédií a ztratily své dítě při potratu nebo porodily mrtvé dítě, budou potřebovat hodně ujištění. Kontrolujte pravidelně zdravotní stav duhového miminka. Nebojte se chodit na více vyšetření, testů a screeningů. Jakmile budete mít jistotu, že je dítě v pořádku, budete mnohem klidnější a těhotenství si užijete mnohem více.

Nebojte se vzpomínat na ztracené dítě

To, že čekáte nové dítě, neznamená, že na předchozí zapomenete. Nemusíte být neustále šťastná. Dejte si čas na truchlení. Jednoho dne možná budete tuto zkušenost sdílet se svým dítětem. Snažte se ale nemyslet na strašné scénáře během těhotenství. Vzpomínat na ztracené dítě můžete po bezpečném a úspěšném porodu duhového miminka.

Zdroj: https://www.parents.com/baby/what-it-means-to-be-a-rainbow-baby-and-why-rainbow-babies-are-beautiful/