Odolnost1

Duševní odolnost je vrozená, každý s na ní ale může pracovat a změnit své nastavení

Duševní odolnost spojujeme se sebevědomím, schopností se zotavit z pádů a se silnou osobností. Odolnost dědíme po svých předcích, existují ale techniky, které nám pomohou ji trochu zvýšit. Velký dopad mají i zkušenosti a životní prostředí, ve kterém se pohybujeme. Rodiče mají v tomto ohledu na děti velký vliv. Nestabilní příjem, životní nejistota, nezralost a reakce na problémy se v dětech hluboce zakoření.

Jsou věci, které neovlivníme

Duševní odolnost ovlivňují i hormony. Čím vyšší je naše hladina adrenalinu, tím větší tendenci váhat máme. Tuto skutečnost neovlivníme, tělo se pouze snaží vyrovnat hormonální nerovnováhu. Můžeme ale do jisté míry změnit své myšlení. Nejdůležitější jsou čtyři body – náš přístup k výzvám, naše odhodlání k tomu, co děláme, naše sebevědomí a pocit kontroly nad svým životem.

Zdroj obrázku: Freepik

Typickým příkladem je ztráta zaměstnání. Osoba s nízkou úrovní duševní imunity bude tuto skutečnost vnímat jako selhání, stres, problém a tlak. Duševně odolná osoba ji ale bude vnímat jako příležitost k něčemu novému, lepšímu. Namísto toho, aby plýtvala myšlenkami na to, co mohla udělat lépe a proč se to stalo, vynaloží energii na hledání jiné práce.

I po pádu se dokáží zvednout

Duševní lidé věří, že situaci zvládnou. A i pokud selžou, nebojí se zkoušet to znovu a znovu. Tím výrazně zvyšují pravděpodobnost úspěchu. Vnímají chyby a učí se z nich, ale nevnímají je jako selhání. Po traumatech se snaží se znovu postavit na nohy a třeba i své zkušenosti použít k pomoci ostatním. Důležitá je zarputilost a odhodlání splnit nastavené cíle. Touha dosáhnout cíle zvýší tvrdohlavost, ale i sebekontrolu a disciplínu.

Zdroj obrázku: Freepik

Prvním krokem ke změně je dojít k rozhodnutí, že se změnit opravdu chci. Každý večer si zapište tři věci, které se vám ten den povedly. Pak se nebudete cítit méněcenní. Zapisujte si i situace, které ve vás vyvolaly silný stres včetně myšlenek, které vás během něj napadly. Když si uvědomíte vlastní schéma myšlení, bude jednodušší ho změnit.

Zdroj: https://www.betterhelp.com/advice/psychologists/what-is-resistance-psychology-and-can-i-benefit-from-it/