Dýně se doporučuje i těm nejmenším. Je plná vitamínů, které prospějí zdraví

Při výběru dýně v obchodě se nám často zatočí hlava. Žlutá, oranžová, zelená, skvrnitá, velká nebo malá, to zdaleka nejsou všechny rozdíly, na kterých při výběru dýně záleží. Díky velkému množství druhů máme také neomezené možnosti, co všechno s dýní můžeme udělat. Vařit, dusit, grilovat, dokonce si z ní můžete připravit chutný koláč.

Chutná a zdravá

Toto ovoce (ano, dýně je z biologického hlediska ovoce) dokáže skutečně překvapit. Nejen tvarem a velikostí ale také možností využití. Skvěle se hodí k zelenině i ovoci. Nachází se ve sladkých, kořeněných i krémových jídlech. Dýně je určitě nespornou královnou podzimu a důležitým atributem oblíbeného amerického svátku, Halloweenu.

Dýně je bohatá na vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K) a vitamíny rozpustné ve vodě (B, C). Je také zdrojem mikro a makro prvků, jako jsou draslík, hořčík, fosfor, železo, selen, měď, mangan, fytosteroly a kyselina linolová. I když patří dýně ke sladké zelenině, dokonale reguluje hladinu cukru v krvi a má pozitivní vliv na práci slinivky břišní. Její konzumace se doporučuje při cukrovce a hypoglykémii.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdravotní výhody

Dýně obsahuje mnoho betakarotenu, který nejen chrání povrchy sliznice těla, ale také, jak potvrzují nedávné vědecké studie, chrání plíce, žaludek a tlusté střevo před rakovinou. Betakaroten se stará o správné fungování zraku, což podporuje vidění za soumraku. Napomáhá i vykašlávání hlenu z plic, průdušek a hrdla. Při pravidelné konzumaci zmírňuje příznaky bronchiálního astmatu.

Vařená dýně dokáže pomoci se střevními parazity. Její semena jsou obzvláště účinná v boji proti škrkavce nebo tasemnici. Dýňová semena se také používají při léčbě kinetózy, nevolnosti, impotence a benigní hyperplazie prostaty. Dýňová dužina má antiemetický účinek a doporučuje se těhotným ženám a kojencům při prvních příkrmech. Dýňový olej je zase široce používán v kosmetickém průmyslu. Má totiž příznivý vliv na strukturu vlasů a nehtů a urychluje jejich růst.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/pumpkin-nutrition-review