Dýňový olej rozhodně patří do zdravého jídelníčku. Významně přispěje ke zdraví mužů i žen

Dýňový olej je extrahovaný ze semen dýně. Oranžovočervený dýňový olej se prodává na vaření a jako doplněk stravy. Výzkumy ukazují, že může zabránit a zvrátit vypadávání vlasů, zlepšit zdraví prostaty a srdce, léčit hyperaktivní močový měchýř, snížit návaly horka či zmírnit hormonální bolesti. Jaké další účinky má na lidské zdraví?

Snižuje hladinu cholesterolu

Dýňový olej obsahuje fytosteroly, které jsou strukturálně podobné cholesterolu těla. Fytosteroly soutěží s cholesterolem o absorpci trávicího systému, který může podle Clevelandské kliniky blokovat absorpci cholesterolu a snížit jeho hladinu.

Vypadávání vlasů

Studie v doplňkové a alternativní medicíně zjistila, že pokud muži užívali 400 miligramů dýňového oleje denně po dobu 24 týdnů, razantně se zlepšil růst jejich vlasů. Ti, kteří užívali dýňový olej, viděli 40% nárůst počtu vlasů, zatímco muži, kteří užívali placebo, viděli 10% nárůst počtu vlasů.

Zdroj obrázku: Pixabay

Úleva od příznaků menopauzy

Pilotní studie provedená na 35 ženách v menopauze zjistila, že ty, které braly dýňový olej, zaznamenaly zvýšení HDL cholesterolu, snížení diastolického krevního tlaku a méně příznaků menopauzy. Mezi nejčastější příznaky menopauzy patří návaly horka, bolesti hlavy a bolesti kloubů.

Zdraví močových cest

Výzkumy také spojily dýňový olej se zlepšením zdraví prostaty a úlevou od hyperaktivního močového měchýře. Tyto účinky prokázala studie, publikovaná v časopise Journal of Traditional and Complementary Medicine, jejíž účastníci dýňový olej konzumovali po dobu 12 týdnů a příznaky hyperaktivního močového měchýře u nich prokazatelně ustoupily.

Zdroj obrázku: Pixabay

Dávkování a skladování

Jako doplněk stravy se dýňový olej prodává v rozmezí od 100 do 2000 mg. V tekuté formě jsou vhodné konzumace dvou čajových lžiček denně. Při jeho výběru dbejte na to, aby byl olej lisovaný za studena. Dýňový olej uchovávejte v chladu a mimo přirozené sluneční světlo.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/pumpkin-seed-oil-good-for-you