Efektivní vytápění ušetří i několik tisíc. Nastavit správnou teplotu je základ

Jednou z největších obav letošní zimy jsou bezpochyby účty za vytápění. Proto si spousta domácností klade otázku, zda je úspornější zapnout topení na nižší výkon a vytápět byt neustále, nebo co nejrychleji vytopit místnost a následně topení vypnout. A je lepší vypínat topení, když jsme mimo domov, nebo nikoliv? A co takhle topení v noci?

Uspořit se dá mnoha způsoby

Je jasné, že když se pár dní nebo týdnů nepohybujeme doma, je lepší topení vypnout, protože teplé místnosti nebude nikdo využívat. Topení je vhodné vypínat i při větrání, kdy je naopak teplý vzduch v místnosti nežádoucí. Vyplatí se také investovat do vzduchotěsných oken, kterými za chladných nocí nebude unikat cenné teplo. Jak se však ukazuje, vypínat topení na noc není moc úsporné. Ranní restartování radiátorů se může prodražit víc než celonoční vytápění.

I když chceme šetřit a vůči nižším teplotám jsme imunní, neměli bychom nechávat byt vychladnout. Udává se, že nejlepší teplota během dne pro každodenní fungování je 20 °C a optimální teplota pro spánek 16 až 18 °C. Správná teplota ovlivňuje nejen naši pohodu, ale i kvalitu spánku. Nižší teplota v ložnici může vést ke kondenzaci vlhkosti a tvorbě hub a plísní ve zdech.

Zdroj obrázku: Freepik

Topte, až když je to potřeba

Přestože v mnoha bytových družstvech začala topná sezóna už koncem září, neznamená to, že mají všichni obyvatelé povinnost radiátory pouštět. Začátek podzimu je často ještě dostatečně teplý. Topení by se mělo zapínat až tehdy, když venkovní teplota klesne pod 10 °C a vnitřní pod 16 °C, a to na víc než jeden den.

Kromě toho, že bychom přes noc neměli vypínat radiátory, bychom před zimou měli zkontrolovat těsnost oken, odvzdušnění topení a ventilační systém. Teplotu přizpůsobte svým potřebám, ale neochlazujte byt. Lepší je konstantní průměrná teplota než její neustálá regulace. Nezakrývejte radiátory nábytkem, nesušte na topení nic a v domě zvažte investici do zateplení.

Zdroj: https://www.comparethemarket.com/energy/content/heating-house-efficiently/