Young Woman Doing Laundry Closeup

Eko režim a zapnutí na levnější tarif: tipy pro úspornější praní

Naše babičky říkávaly, že korunka ke korunce a rodinný rozpočet do minusu nepřijde. Toho by se měli držet všichni i v dnešní době vysoké inflace a nevídaných cen, které nemají obdoby. Nemalé peníze lze ušetřit při nákupu potravin, ale také v domácnosti, například při praní. Pračka patří mezi žrouty energie, v běžné domácnosti, kde se elektřinou netopí, spotřebuje až 35 procent z celkové roční spotřeby. Jistě je tedy namístě naučit se prát úsporněji. Jak na to?

S ohledem na tarif

Velká část domácností má nastavený tarif na elektřinu na D02d, což je jednotarifní sazba, pro kterou platí jedna cena po celý den. V takovém případě nezáleží na tom, kdy pračku pustíte. Při sjednání jiných tarifů se ale nabízí dvoutarifní sazby, kdy v rámci určitých hodin je elektřina o poznání levnější. Za této situace se vyplatí nastavovat automatické zapnutí v tyto hodiny, protože se zásadně ušetří. V bytových domech je ale třeba dbát na dobu nočního klidu, kdy se nesmí dělat hluk, tedy ani prát.

Zdroj obrázku: Freepik

Vytřídit a naplnit

Nezáleží jen na době praní, ale také na obsahu bubnu pračky. Třídění prádla je důležité s ohledem na zachování tkanin a barev, ale také s ohledem na úspory. Některé kousky se nesmí prát na vyšší teploty, na štítku výrobce je také doporučená teplota. Pračky umožňují též praní při nižších teplotách při zachování efektivity. Větší spotřebu má též pračka, která pere s přeplněným bubnem. Přetěžování zařízení navíc může vést k hůře vypranému textilu i nevratnému poškození pračky, proto je třeba vkládat jen stanovené množství prádla.

Eko režimy pro úsporu energií

Před vložením prádla je vhodné zkontrolovat štítky na oblečení, současně je namístě řídit se doporučením výrobce pračky. Moderní pračky jsou vybaveny desítkami různých programů pro dokonale čisté prádlo, současně mají vliv na spotřebu vody a elektrické energie. Ekonomické režimy bývají označeny jako „eko“, přičemž umí uspořit až 40 procent elektrické energie. Ještě úspornější jsou programy pro „praní za studena“ při 20–30 stupních Celsia, což je ideální volba pro méně znečištěné tkaniny.

Zdroj: https://www.express.co.uk/life-style/property/1689638/how-to-save-money-laundry-cheaper-time-to-use-washing-machine