Endometrióza ohrožuje desetinu žen, nevinné příznaky mohou vést až k neplodnosti

Toto onemocnění trápí až 10 % žen v plodném věku. Americká studie, která trvala 22 let, odhalila 3 800 žen trpících endometriózou. Hlavním přínosem této studie bylo prokázání vlivu červeného masa, které zvyšuje pravděpodobnost jejího vzniku o 56 %. Ač je tomuto onemocnění věnována nepříliš velká pozornost, může vést v horším případě až k neplodnosti. Co endometrióza tedy znamená? Jaký je její vliv na ženské zdraví? Pojďme si ji v zájmu vlastního zdraví přiblížit!

O jaké onemocnění tedy jde?

Endometrióza je gynekologické onemocnění, kdy se endometria dostanou mimo dělohu či vyrůstají směrem ven. Endometrium je částeček výstelky dutiny děložní a při menstruačním cyklu odchází společně s menstruační krví. V místech, kde se endometria uchytí či vyrostou, vznikne krvácení a rozvoj zánětu. Toto onemocnění způsobuje hormonální nerovnováha, při které je estrogen příliš dominantní. K tomu dochází jeho zvýšenou hladinou či sníženou hladinou progesteronu. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čtyři druhy

Endometrióza se dělí na čtyři druhy podle místa, na kterém se endometria uchycují:

  • endometrióza peritoneální – na podbřišnici,
  • endometrióza ovariální – na vaječnících,
  • endometrióza rektovaginálního septa – mezi konečníkem a vagínou,
  • adenomyóza – uvnitř děložní svaloviny.

Příznaky

Endometriózu signalizují četné bolesti. Bolest v podbřišku se vyskytuje u 50–90 % žen, polovina žen trpí bolestivou menstruací a 25–50 % žen hlásí bolest při pohlavním styku. Méně často se objevují bolesti jiných orgánů, krev v moči či stolici. Dalším projevem tohoto onemocnění je neschopnost otěhotnět, která se týká 25–50% žen. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak léčit endometriózu?

Současná medicína stále není schopná endometriózu účinně léčit, avšak díky dostupným metodám léčby lze bolesti zmírnit, odstranit ložiska či zachovat plodnost. Odstranění výčnělků probíhá pomocí laparoskopického zákroku, který by měl být v ideálním případě proveden přímo při diagnóze. Na doprovodné bolesti jsou pak předepisována analgetika, hormonální přípravky a doplňky stravy.