Kids Playing Together Kindergarten

Faleš lesních školek aneb jsou stejné jako klasické, proti kterým se rodiče vymezují

KOMENTÁŘ: Jsou lesní školky skutečně tak dokonalé, jak se nám snaží jejich zastánci namluvit? Tento koncept předškolního vzdělávání rozhodně není takový, jak se nám zastánci snaží namluvit. Realita je jiná. Nebojím se použít ani slovo faleš, protože reálně se lesní školka od té klasické zase tak neliší.

Co je to lesní školka?

Pokud by se náhodou našel někdo, kdo neví co jsou lesní školky, tak tady je trocha té teorie. Kdo ví, o čem je řeč, může tuhle pasáž přeskočit, nic extra nového se v ní rozhodně nedozví. Lesní školka“ v češtině obvykle odkazuje na specifický typ předškolního vzdělávacího zařízení nebo programu, který klade důraz na výuku a aktivity venku, zejména v lesním nebo přírodním prostředí. Tyto školky jsou inspirovány filozofií lesních škol, která pochází ze Skandinávie, a jsou známy tím, že podporují „výuku prostřednictvím hry“ ve venkovním prostředí. Tento přístup klade důraz na význam přímé interakce dětí s přírodou pro jejich fyzický, psychický a sociální rozvoj.

Děti, které navštěvují lesní školky, tráví většinu nebo dokonce celý svůj čas venku, bez ohledu na počasí. Aktivity mohou zahrnovat hry, procházky, pozorování rostlin a zvířat, učení o ochraně přírody, umělecké činnosti s přírodními materiály a mnoho dalších. Důraz je kladen na sebeobjevování, osobní iniciativu, rizikové hraní a rozvoj sociálních dovedností skrze skupinové aktivity. Cílem lesních školek je rozvíjet lásku a respekt k přírodě, podporovat fyzickou aktivitu a zdraví, a také podporovat holistický rozvoj dítěte.

modern-interior-playroom-kindergarten-preschool-education
Zdroj obrázku: Freepik

A ptal se někdo dětí?

Jé, hurá, dítě nebude zavřené v těch klasických státních školkách, bude pobíhat venku a dělat si, co ho baví. Tak přesně taková by měla být správná reakce každé (bio) matky na koncept lesní školky. A spolu s ní by mělo přijít zavržení státního systému předškolního vzdělávání. No jo, ale ptal se někdo těch dětí? 

Opravdu je ta lesní školka pro dítě lepší, nebo si jenom jeho matka myslí, že pro něj bude lepší? Skutečně o tom, kam bude dítě docházet, rozhoduje ono samo, podle toho co a jak se mu nejvíce líbí, nebo o tom rozhodla matka, podle svých preferencí? A že chodí z lesní školky spokojené a nadšené, není argument. Stačí se postavit před klasickou státní školku a šťastné rozesmáté tváře, ráno i večer nebudete zvládat počítat, jaké množství jich bude.

Nic proti, ale…

Tenhle komentář nemá být nijak zaměřený proti lesním školkám, má být zaměřený primárně proti jejím propagátorům a rodičům, kteří si za každou cenu snaží prosadit svou v tom, že lesní školka je lepší. A já se ptám, kde k tomu berete tu jistotu? Vy tam chodíte, nebo jste to tak určili svému dítěti? Tomu dítěti, které je ta individuální osobnost, kterou nechcete brzdit v rozletu? Té osobnosti, která by si měla dělat jen to co sama chce, jste vy určili tenhle typ školky? Je to správné?

Samozřejmě nepochybuji, že vaše tříleté děti jsou natolik geniální, že si sami doma řeknou, že do školky chtějí jít. Ale zkuste jim příště dát skutečně na vybranou, postavte před ně ráno možnosti jako bazén, funpark, dětské hřiště, babičku, dědečka, televizi, lesní školku, nádraží… Tak kam že to půjdete? A nelžete!

Stejné, jenom jinak

Forma předškolního vzdělávání je v lesních školkách trochu jiná, než v klasických státních. Proč ne, každé má jistě své pro a proti. Ale stále tu jsou jasná pravidla, stále je potřeba dodržovat nějaký příchod, odchod, stále mají děti nějaká řád, jenom se trochu liší na herně/vzdělávací část. Není to místo, kam by si děti mohli chodit „jako do holubníku“ a dělat „co se jim zachce“. Je to pořád školka, s nějakými pravidly. A možná by se dítěti úplně stejně líbilo v klasické školce, kdyby mu někdo z rodičů dal příležitost to vyzkoušet. Ale ono je lepší se vymezit, preferovat co zapadá do vašeho vidění světa a dítěti, té osobnosti co by se neměla omezovat, nedat volbu a poslat ho tam, kde to preferujete vy. Bez snahy pochopit, že klidně mohou být na světě rodiče, kteří preferují volbu klasické státní školky. 

Gratuluji, stali jste se se svou propagovanou lesní školkou součástí systému, který tak nenávidíte!

Zdroj: Autorský text