2198

Fast vs. slow fashion: Jak je od sebe rozeznat?

Při nákupu oblečení se v současnosti hodně lidí (hlavně žen) dívá na to, odkud daný kousek pochází. Hodně se rozšířilo nakupování z druhé ruky, kterým dáte oblečení další život. Kromě toho můžete nakupovat také v rámci tzv. slow fashion, která přináší kvalitní kusy oděvů, které nevyrábí malé děti v zemích třetího světa. A právě to je pro mnoho lidí v dnešní době velmi důležité. Jak poznat, co máte doma v šatníku?

Hlavní znaky fast fashion

Značky, které produkují rychlou módu, se vyznačují hlavně rychlou výrobou. Během chvilky mají k dispozici obrovské množství oděvů, které dodávají do velkých řetězců po celém světě. Vyznačují se také velmi nízkou cenou, která je výsledkem nízké ceny materiálu a práce. Jistě více, že životnost těchto oděvů je velmi nízké a často vydrží jen pár vyprání.

Zásadní prvky slow fashion

Na druhou stranu pomalá móda se vyznačuje důrazem na kvalitu a udržitelnost. Získat ISO 14001 pro tyto výrobce není těžké, protože dodržují pravidla ekologické výroby. Počítat musíte s vyšší cenou, protože se používají mnohem kvalitnější materiály. Oblečení vám ale také vydrží mnohem delší dobu ve stejné podobě (bez vytahání nebo vyblednutí). Etické pracovní podmínky a spravedlivé mzdy jsou pro tuto výrobu typické a zároveň jde o důvod, proč je výsledná cena produktu vyšší.

Jak je od sebe rozeznat?

Existuje hned několik faktorů, které můžete při nákupu nových kousků sledovat. Jestli budete nakupovat z druhé ruky, příliš na tom nezáleží. V každém případě se chováte ekologicky. U nových kusů do skříně se dívejte hned na několik zásadních věcí, kterými od sebe tyto dva styly výroby oddělíte:

  • značka,
  • materiál,
  • cena,
  • informace o výrobě.

Podívejte se na značku, kterou chcete koupit. Značka jako Zara, Forever 21, H&M nebo Shein jsou velmi známé tím, že jde o fast fashion. Podle ceny dokážete poznat velmi jednoduše, o co se jedná. Dívejte se také na kvalitnější materiály a informace o výrobě. Jestli je nedokážete najít, je to podezřelé. ISO je důležité při výběru značky. A dívejte se také na frekvenci, s jakou přichází nové kolekce.