Cute Happy Beautiful Child Girl Sitting Medical Dentist Center Looking Camera

Fluoridace zubů proniká do škol. Má chránit dětský chrup, reálná rizika jsou však mnohem horší

V některých školách začala aplikace fluoridace zubů a rodiče dostávají souhlas s provedením takového postupu pod dohledem školní sestry. V posledních letech se hodně mluvilo o škodlivosti fluoridu vzhledem k nadřazenosti past bez fluoridu nad těmi, které ho obsahují, přičemž se zapomíná, že tento prvek se nachází nejen v přípravcích ústní hygieny.

Fluorid – nápomocný, nebo škodlivý?

Bylo prokázáno, že nadměrné množství konzumovaného fluoridu způsobuje vedlejší účinky a je zdraví škodlivé. Může narušit metabolismus kostí, což se promítá do jejich větší křehkosti a snížené elasticity vazů v kloubech. Fluorid negativně ovlivňuje metabolismus uhlohydrátů, lipidů a bílkovin a snižuje glukózovou toleranci v těle.

Příliš vysoká dávka fluoridu také vede k poruchám ledvin a nervového systému a je také škodlivá u těhotných žen, neboť může negativně ovlivnit plod. Kromě toho fluorid narušuje absorpci hořčíku a jódu a může vést ke zhoršení psychosomatického vývoje u dětí a ve velkých množstvích vede k dysfunkci slinivky břišní a epifýzy.

Zdroj obrázku: Freepik

Fluoridace ve škole

Fluoridace ve škole zahrnuje aplikaci speciálního gelu bohatého na fluorid na zubní kartáček dítěte a následnou aplikaci, kdy jej dítě aplikuje na zuby a několik minut je čistí. Je velmi důležité, aby během této doby dítě nepolklo přípravek a po vyčištění zubů musí vše vyplivnout z úst. Po této proceduře se nemůže jíst ani pít dvě hodiny. Avšak k tomu, aby bylo dítě vystaveno fluoridaci, je potřebný písemný souhlas rodiče.

Fluoróza je onemocnění, které vzniká na základě přebytku flóru v těle. Toto onemocnění se v první řadě projevuje křídovými skvrnami na zubech. Kvůli tomu jsou zuby křehké a jejich povrch je matný a drsný. Akutní otrava fluoridem způsobuje charakteristické příznaky, jako například slintání, zvracení, průjem, bolest na hrudi a horečku. Takovým pacientům musí být poskytnuta okamžitá zubní péče a je třeba zavést správnou dietu.

Zdroj: https://fortsondentistry.com/blog/fluoride-dangers/