Young Females Talking Sitting Couch

Gesta prozradí víc než slova. Dokážou odhalit lež, přetvářku i zájem

Mžourání očí, pohyby rukou, držení těla během slovního projevu… Všechny tyto maličkosti znamenají víc, než si myslíte. Neverbální komunikace funguje na podvědomé úrovni, proto neumí klamat. Všeobecně se věří, že ženy jsou lepšími odesílateli a příjemci neverbálních zpráv než muži. Mimojazykové projevy odrážejí pohodu, náladu, postoje a záměry. Vědět, jak je číst, vám pomůže odhalit mnohé.

Při lhaní svědí obličej

Pokud se váš partner vyhýbá očnímu kontaktu, dělá více jazykových chyb než obvykle nebo je nervózní, pravděpodobně se vás snaží oklamat. Dokonce ani trénovaný lhář nedokáže ovládat fenomén svědění určitých částí obličeje při lhaní. Čím více je část těla vzdálená od mozku, tím méně ji ovládáme. Čím více se snažíme ovládat mimiku nebo ruce, tím více budou nohy vyjadřovat skutečné emoce.

Čím větší vzdálenost si člověk udržuje při rozhovoru, tím větší nedůvěru dává najevo. Naklánění hlavy doprava nebo doleva značí zájem o to, co nám druhý vypráví. Pokud se snažíme si zapamatovat nějakou informaci, směřujeme pohled k jednomu z uší našeho komunikačního partnera. Hraní si s vlasy značí svádění. Uchylují se k němu ženy, které se snaží upoutat pozornost protějšku. Stejně tak funguje i odhrnutí vlasů dozadu a odhalení šíje.

Zdroj obrázku: Freepik

Hněv, nebo obrana?

Zkřížené ruce nemusí být jen znakem hněvu. V kombinaci se zkříženýma nohama jde o obranné postavení. Nohy zkřížené u kotníků značí napětí a opatrnost. Pokud přenášíte tělesnou váhu z jedné nohy na druhou, znamená to, že jste z něčeho naštvaní nebo nervózní. Klepání nohou v sedě signalizuje touhu utéct.

Známkou nervozity je i utahování popruhů kabelky nebo tahání za manžetové knoflíčky. Výzkum ukazuje, že lidé, kteří sdělují informace se založenýma rukama, jsou vnímáni více negativně. Gesta v neverbální komunikaci samozřejmě nejsou všechno. Důležitou roli hraje i vnější vzhled, nebo dokonce vůně – příjemný parfém může zvýšit pozitivní dojem.

Zdroj: https://www.scienceofpeople.com/hand-gestures/