hedvabi1

Hedvábí je luxusní a velmi elegantní materiál, který vyžaduje tu nejjemnější péči

Všichni světoví návrháři se shodují na tom, že hedvábí patří k vůbec nejluxusnějším a nejlepším materiálům oblečení. Tento materiál působí velmi elegantně, jemně a lehce, proto se často používá na sukně či halenky. Samotná údržba hedvábí není vůbec snadná a při skladování je nutné dodržet přísná pravidla, jinak hrozí opětovné zmačkání nebo poškození.

Kvalitní hedvábí je velmi drahým a žádaným materiálem. Vyrábí se z proteinového vlákna, které se získává z kokonu bource morušového. Tato ušlechtilá tkanina je však velmi náchylná na pomačkání nebo špatné zacházení. Je tomu tak kvůli extrémní jemnosti materiálu, který však při správném použití vydrží dlouhé roky.

Zdroj obrázku: Freepik

Perte hedvábí velmi opatrně

Vůbec nejlepší volbou pro praní hedvábí je praní v ruce. Jemná struktura materiálu se totiž může snadno v bubnu pračky poškodit. Proto najdete na téměř každém oblečení s příměsí hedvábí doporučení na ruční praní. Pokud chcete prát hedvábí v pračce, pak nastavte velmi jemný program, který tkaninu nepoškodí.

Pro praní hedvábí nepoužívejte ani běžné prací prostředky. Nejlepší volbou budou speciální prací prostředky na hedvábí nebo jemné šampony s přírodními výtažky, které používáte na vaše vlasy. Vhodné jsou také mýdlové vločky. Pro důkladné vyčištění hedvábného oblečení můžete použít také pár kapek citronové šťávy nebo octa či soli. Tyto ingredience krásně oživí tkaninu, nezapomeňte však na důkladné umytí prostředků teplou vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak hedvábí žehlit?

Při žehlení věnujte pozornost nastavené teplotě. Vhodnou teplotou je ta nejnižší možná, kterou na žehličce můžete nastavit. Na žehlicím prkně si kus hedvábného oblečení obraťte lícovou stranou a žehlete z té strany. Tak zamezíte poškození materiálu z lesklé strany.

Skladování hedvábného oblečení je pak jen perličkou na celém procesu. Aby se materiál nepomačkal, je nutné oblečení pověsit na ramínko. Vyhnete se tak nežádoucím záhybům, které vznikají při složení do skříně.

Zdroj: https://studioheijne.com/how-to-take-care-of-your-silk-garments/