Man Sit Chair With Cactus Hemorrhoids

Hemoroidy se týkají každého druhého. Není třeba se stydět, účinné řešení existuje

Hemoroidy jsou velmi časté a nepříjemné onemocnění. Trpí jimi každý druhý člověk nad 30 let, přesto se stále jedná o tabuizované téma. Hemoroidy jsou žíly kolem konečníku a řitního otvoru, které jsou středně naplněné krví. Když je jejich stav normální, umožňují nám kontrolovat plynatost a stolici. Když se ale zvětší, způsobují krvácení, bolest, pálení a svědění.

Pozor na krev ve stolici

Prvním alarmujícím signálem je čerstvá, jasně červená krev ve stolici na spodním prádle nebo na toaletním papíru. Když se to stane jednou, není třeba panikařit, pokud se ale opakuje, měli byste navštívit proktologa. Vyšetření je bezbolestné, ale v některých případech je nutné provést kolonoskopii, aby se vyloučilo, že krvácení je způsobené nádorem.

Za vznik hemoroidů může zejména sedavý způsob života a nepravidelné vyprazdňování. Přílišná fyzická aktivita, vzpírání, cyklistika a běh na dlouhé tratě ale můžou být na vině zrovna tak. Někdy může být důvodem nevhodná strava – všechny druhy zpracovaných produktů, které způsobují zácpu, koření, černý čaj, káva, alkohol a sycené nápoje stojí za rozvojem tohoto onemocnění.

Zdroj obrázku: Freepik

Onemocnění má několik fází

Léčba hemoroidů závisí na stupni vývoje onemocnění. V počáteční fázi nepřesahují anální kanál a jsou viditelné pouze anoskopem, hemoroidy v dalším stádiu se objevují během tlaku a v poslední fázi hemoroidy nevratně zůstávají mimo anální kanál. Čím dříve léčbu zahájíme, tím snáze se jich zbavíme. Nejčastěji se používají masti a čípky, které jsou k dostání v lékárnách.

Pokud farmakologická léčba nepřináší výsledky, je nutné sáhnout k invazivnějším metodám. Ty zahrnují nasazení elastických pásů, v důsledku čehož by měl hemoroid po několika dnech odumřít a samovolně odpadnout. Mezi další metody patří kryoterapie, při které se uzlíky odstraňují studeným laserem. Také je možné provádět léčbu pomocí infračerveného světla nebo chirurgického zákroku.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/symptoms-causes/syc-20360268