Close Up Woman Using Lancet Pen Finger With Blood Drop Testing

Hladinu glykémie je třeba hlídat. Snížit ji pomohou bylinky i změna životního stylu

Jako normální hladina cukru v krvi nalačno se uvádí rozmezí 70–99 mg/dl. Po jídle se glykémie zvyšuje a kolísá, avšak asi 120 minut poté už by neměla přesahovat 140 mg/dl. Pokud se vaše čísla od těchto odchylují, požádejte svého lékaře, aby vám poradil, jak upravit svůj jídelníček a životní styl. Je to pro zdraví opravdu důležité.

Pomohou bylinkové čaje

A co můžete udělat sami? Zkuste pravidelně pít bylinné čaje, které zabraňují skokům cukru v krvi, zpomalují jeho vstřebávání a jsou užitečné zejména při nástupu onemocnění. Nejúčinnějšími čaji jsou třeba čaj z bílé moruše, který se doporučuje na prediabetes. Stačí zalít lžičku bílé moruše a mletého kořene ženšenu asi 400 ml horké vody a pět minut povařit. Pak nálev sceďte a pijte ve třech porcích během celého dne.

Skvěle pomůže i čaj z oddenků pýru plazivého. Polévkovou lžíci pýru zalijte sklenicí vroucí vody, přikryjte a asi patnáct minut louhujte. Pijte půl sklenice nálevu dvakrát denně po dobu tří týdnů. Pokud si chcete připravit odvar, zalijte tři vrchovaté polévkové lžíce pýru litrem vlažné převařené vody. Nechte hodinu odstát, poté vařte přikryté na velmi mírném ohni několik minut. Pijte jednu sklenici ráno a večer po dobu tří týdnů, následně si dejte týden pauzu.

Zdroj obrázku: Freepik

Buďte aktivnější

Připravit si můžete i pampeliškový čaj. Vezměte lžičku sušených pampeliškových listů, zalijte sklenicí horké (nikoliv vařící) vody a přikryté louhujte asi deset minut. Následně nálev sceďte. Pijte dvakrát až třikrát denně půl sklenice hodinu před jídlem. Spolu se zdravým životním stylem pomohou tyto čaje vyrovnat hladinu cukru v krvi.

Nejčastější příčinou vzniku cukrovky je špatná životospráva, tedy málo sportu a nezdravá strava. Přispět mohou genetické předpoklady. Je dobré nechávat si preventivně měřit glykémii a odhalit tak počínající onemocnění. Měření probíhá v rámci preventivní prohlídky u praktického lékaře, případně existují i glukometry, kterými si můžete měřit glykémii sami doma.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/249413