Hawthorn Bush With White Flowers Hawthorn Blossoms

Hloh je tajným lékem na nemocné srdce i nespavost. Na jeho účinky se vyplatí počkat

Hloh obecný má bohaté, sněhobílé květy. Poznáte ho také podle toho, že vypadá, jako by neměl žádné listy, protože jeho květy jsou tak plné, že zaplní celý keř. Bohužel má také jeden negativní prvek a to, že nepříjemně zapáchá. I tak se z něho dají využít květy, kůra i plody. Pomáhá totiž při problémech se srdcem.

Hloh byste neměli sbírat podél silnic

Kůru sbírejte na jaře, můžete si ji klidně nasušit. Plody se trhají v září a říjnu, květy se nejlépe sbírají jako poupata. Proto dávejte pozor, kdy začnou rozkvétat. Mladé listy můžete použít také, ale už nemají takové účinky jako ostatní části keře. Pokud narazíte na hloh, který je například v parcích, tak z něj nic nesbírejte. Květ můžete dokonce zakoupit v lékárně, protože z hlohu se vyrábí mnoho léků.

Je vhodným prostředkem například na srdeční choroby. Posiluje srdeční sval, povzbuzuje činnost srdce a zklidní silné bušení. Pokud ho budete užívat, rozšíříte si tepny kolem srdce a také působí v případě angíny pektoris. Kromě toho, že má blahodárný vliv na srdce, pomůže v udržování zdravé hladiny krevního tlaku a zlepšuje krevní oběh.

Zdroj obrázku: Freepik

Jeho účinky pocítíte až po několika týdnech

Hloh působí velmi pomalu, takže si počkáte několik týdnů, možná měsíců, než uvidíte změny. Musíte ho však užívat každý den. Pokud se vám podaří dodržovat konzumaci hlohu, uvidíte, že jeho účinky budou trvalé a hlavně znatelné. Můžete si dopřát čaj nebo tinkturu, dávejte ale pozor, abyste hloh nekombinovali s jinými léky. Hloh tak používejte klidně v případě, že své srdce chcete preventivně ochránit.

Hloh se může použít také na nespavost a jeho účinky jsou uklidňující. Jestli vás trápí nedostatek energie, dušnost, únava nebo nervozita, hlohový čaj s medem vás uvolní. Tinktura je ale nejčastějším způsobem, jak hloh využít. Můžete ji mít kdykoliv po ruce a dá se použít také k masáži svalů, hodí se i na revmatismus a další typy bolesti. Nálev z květů si můžete připravit tak, že lžičku bylinek zalijete vroucí vodou, necháte 15 minut louhovat a následně přecedíte.

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-hawthorn-89057