Bowl With Mustard Spoon With Seeds Wooden Background (1)

Hořčice uleví při bolesti zad, revmatu a namáhaných kloubech

Hořčice je oblíbeným dochucovacím prostředkem žluté barvy a husté konzistence. Chutná výborně v kombinaci s grilovanými uzeninami, přidává se do masových marinád, ještě lépe vyzní v omáčce. Málokdo ví, že hořčice není jen báječnou ingrediencí, ale také léčivým prostředkem, který nestojí takřka nic. Hořčice se totiž může použít do mastí, na obklady i při koupelích, snižuje bolest kloubů a zádových svalů. A co víc, zabírá dříve než prášek proti bolesti.

Do omáčky i do zálivky

Těžko najít na světě někoho, koho by někdy v životě lidově řečeno nechytla záda. Bolesti zad a páteře patří mezi nejčastější problémy, se kterými se lidé potýkají. Dobré je mít po ruce účinný lék. Třeba hořčici. Cože? Vždyť normálně se toto dochucovadlo vyrobené z mletých hořčičných semínek, octa, soli, cukru, oleje a dalšího koření používá v teplé i studené kuchyni do omáček i salátových zálivek. Přesně tak, jedná se o častou ingredienci v omáčkách nebo v marinádách, existují různé druhy. Zatímco běžná plnotučná má jemnější chuť, francouzská nebo přímo dijonská je ostřejší.

Zdroj obrázku: Freepik

Do koupele i jako mast

Nejúčinnější lék při akutních bolestech zad? Hořčice! Stačí napustit horkou vodou vanu a rozmíchat ve vodě jednu sklenici hořčice. Už po 15minutové lázni se svaly uvolní a zmizí křeče i nejurputnější bolesti, zejména revmatické. Na bolavé klouby se může nanášet hořčice také napřímo, před prvním použitím je však nutné vyzkoušet testem na kůži, zda nedochází k alergické reakci. Pak už se jen hořčice rozetře na bolavé místo, po asi 15 minutách se omyje. Připravit se může také léčivá hořčičná mast.

Recept na hořčičnou mast při revmatu

Bolesti kloubů znesnadňují každodenní pohyb, proto je třeba od těchto potíží ulevit pomocí domácí hořčičné masti, která se může používat i při revmatu. Na přípravu je potřeba:

  • lžíce medu,
  • lžíce hořčice,
  • lžíce soli,
  • lžíce sody.

Přísady se smíchají dohromady v misce a mast se roztírá na místa bolesti. Následně se obalí potravinovou fólií a přikryje gázou. Obklady se nechají působit po celou noc. Léčebná kúra se provádí po dobu alespoň pěti dnů.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/what-are-the-health-benefits-of-mustard-seed, https://medlineplus.gov/backpain.html, https://www.medicalnewstoday.com/articles/mustard-bath, https://homesteadingfamily.com/homemade-mustard-plaster/