Hand Holding Theromenter Mesuring Body Temperature

Horečku není třeba snižovat vždy. Je velkou pomocí v boji proti nemocem

V povědomí mnoha lidí utkvěla myšlenka, že horečka je nebezpečný stav, který se musí okamžitě řešit. Pravdou však je, že do určitých hodnot je pro tělo velmi prospěšná a nemělo by se s ní za každou cenu bojovat.

Boj s horečkou

Nesteroidní protizánětlivé a antipyretické léky patří mezi nejčastěji předepisované a používané léky po celém světě. Velmi často se užívají také při mírném zvýšení teploty. Je to však chyba, protože subfebrilní stav a horečka jsou přirozené obranné mechanismy, které podporují boj imunitního systému proti patogenům. Při vyšších teplotách se zvyšuje produkce protilátek lymfocyty (buňkami imunitního systému) a jejich množení.

Co víc, vysoká teplota ztěžuje bakteriím přístup k železu, které potřebují pro správný průběh dělení buněk. Nízká horečka, nepřesahující 38,5–39 stupňů, má mnoho výhod a u naprosté většiny lidí by se neměla snižovat. Vzhledem k výhodám horečky nemusí být každé zvýšení tělesné teploty snižováno. Reakce na horečku by měla záviset na její výšce. Při teplotě mezi 37 a 38,5 stupni horečku nesnižujeme. Teplotu mezi 38,6 a 39,5 stupni se doporučuje snížit, pokud způsobuje nepříjemné pocity. Nad teplotu 39,6 snižujeme horečku vždy.

Zdroj obrázku: Freepik

Interval mezi podáváním léků

Při použití dvou různých antipyretik současně se vyplatí podávat je střídavě, přičemž mezi následujícími dávkami léků se udržuje interval přibližně 4 hodiny. Potom se každý lék může užívat asi po 8 hodinách, což může snížit riziko vedlejších účinků spojených s jejich užíváním. Je také třeba pamatovat na to, abyste nepřekročili maximální denní dávku každého léku uvedeného v příbalové informaci.

Výběr antipyretického léku vhodného pro dítě závisí ve velké míře na jeho věku. Dětem mladším tři měsíce se podává pouze paracetamol. Po čtvrtém měsíci života lze použít dodatečně ibuprofen. Kyselina acetylsalicylová se může podávat od 12 let věku. U mladších dětí hrozí, že se vyvine život ohrožující Reyeův syndrom, při kterém dochází k selhání jater a poruchám centrálního nervového systému.

Zdroj: https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=not-all-fevers-need-treatment-88-p11048