Hormonální antikoncepce má smysl i ve zralém věku. Chrání před těhotenstvím i rakovinou
Plodnost ženy v časovém horizontu postupně klesá. Ani stávající trend prvního těhotenství po třicátém roku věku nemění nic na tom, že vrchol plodnosti nastává kolem 20. až 25. roku. Poté se postupně snižuje. Je tedy zapotřebí i po čtyřicítce užívat antikoncepci? Odpověď odborníků zní jasně: Ano, má to smysl. A to z mnoha důvodů.
Těhotenství před menopauzou je rizikové pro ženu i dítě
V období po dosažení 45. roku věku se snižuje pravděpodobnost otěhotnění na úroveň kolem 2 až 3 procent ve srovnání s vrcholem období plodnosti ve druhé dekádě života ženy. To však neznamená, že je početí nemožné. S tím se ale pojí řada dalších komplikací, ať už pro vyvíjející se plod, či pro těhotnou ženu samotnou.
Těhotenství v polovině čtvrtého desetiletí života se pojí s řadou rizik souvisejících s poklesem produkce ženského hormonu estrogenu. Hrozí vyšší pravděpodobnost vzniku genetických vad a inhibicí plodu, ale také vznik zdravotních komplikací pro samotnou rodičku. Může se objevit arteriální hypertenze, gestační cukrovka či trombotické komplikace.
Hormony brání těhotenství i zdravotním obtížím
V období před nástupem menopauzy se velmi osvědčilo dodávat tělu hormony, které si už samo nedokáže vyrobit. Ty umějí ochránit jak před nechtěným otěhotněním u sexuálně aktivních žen, tak ale i před různými druhy onemocnění, která vznikají v souvislosti právě s menopauzou. Jedná se zejména o osteoporózu (řídnutí kostí), kardiovaskulární choroby či metabolické syndromy, jako je např. cukrovka.
Při výběru antikoncepční metody je vhodné následovat doporučení gynekologa, který zohlední veškerá kritéria, včetně vašeho zdravotního stavu. Pro ženy nekuřačky, které netrpí nadváhou či hypertenzí, je vhodná dvoukomponentní hormonální antikoncepce či hormonální nitroděložní tělísko. Tyto metody také zmírňují symptomy menopauzy, jako je nepravidelné krvácení, špinění mezi menstruacemi, návaly horka nebo změny nálad. Pomáhají při prevenci osteoporózy, ale i vzniku benigních i maligních cyst a nádorů na vaječnících.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/birth-control-benefits