Hormonální rovnováhu nenavodí chemie, ale trojice těchto opomíjených bylin

Hlavním rozdílem v principu fungování muže a ženy je rozhodně hormonální rovnováha v těle. Narozdíl od přímých a jasně definovatelných mužů cyklické ženy vystřídají během jednoho měsíce několik hormonálních hladin. Naštěstí kouzlo přírody připravilo pro ženy několik bylin, které hormonální tobogán dokážou ukočírovat. Které bylinky byste měli zařadit do svého života?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Král mezi ženskými bylinami je rozhodně kontryhel

Pozitivní účinky kontryhelu na ženské tělo znaly už naše prababičky, které ho sbíraly podél lesa a luk. V čem vám kontryhel usnadní cestu v ženském světě?

  • Srovnává menstruační cyklus
  • Podporuje plodnost ženy
  • Ulehčuje porod a pomáhá pro hojení po porodu
  • Potlačuje nepříjemné příznaky menopauzy

Kontryhelový čaj pijte s rozvahou a zejména v druhé polovině vaší menstruace. Nedoporučuje se v počátku těhotenství či v druhém trimestru. Naopak na konci těhotenství slouží pro přípravu k porodu.

Listy z maliníku utiší menstruační bolest a pomůžou při porodu

Narozdíl od kontryhelu jsou listy z maliníku účinné hlavně v prvních dnech menstruace. Maliník totiž dokáže zmírnit menstruační bolesti a vyrovnat hladinu hormonů. Pití čaje z listů maliníku se doporučuje všem ženám, které se snaží o miminko. Má totiž přívětivé účinky na dozrávání vajíčka a samotnou ovulaci.

Svůj oblíbený nálev z maliníku si odpusťte v těhotenství, jelikož síla této byliny může průběh zkomplikovat. Pro vyvolání porodu a přípravu porodních cest naopak můžete maliník použít a je vhodný i jako napářka.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pro relax duše i klid těla použijte meduňku

Kdo by neznal úžasnou a svěží vůni i chuť jemné meduňky? Příjemná bylinka, která vnese do vašeho života klid a pohodu, vám pomůže také v celkové hormonální rovnováze. Narozdíl od prvních dvou bylin, se kterými je potřeba nakládat s rozvahou, můžete meduňkový čaj pít v jakoukoliv dobu, dokonce i v těhotenství či při kojení. Navíc meduňka nádherně voní, a tak si můžete vychutnat svou chvilku voňavé pohody.