Hydrangea Flower Closeup

Hortenzie jsou dokonalou ozdobou každé zahrady. Díky správné ochraně jim ani největší mrazy neublíží

Krásné květy hortenzie jsou oblíbenou ozdobou mnoha zahrad, proto se vyplatí znát určité triky při jejich péči. Pro hortenzie je zima náročné období. Existuje několik ošetření, která hortenziím pomůžou. Bez toho vám tyto okrasné keře proschnou a jejich kvetení v příští sezóně bude sporé.

Kdy stříhat hortenzii?

I když skončí léto a zahrada se ukládá k odpočinku, zahrádkáři mají pořád mnoho práce. Je čas i na to, abyste ostříhali hortenzii? Existuje mnoho druhů hortenzie. Pro většinu z nich je zkrácení výhonků nezbytným postupem pro zdravý a bujný růst. Základem je však vybrat si správný čas.

Jednou z nejvděčnějších odrůd jsou buketové a keřové hortenzie. Výhonky, které kvetou, je třeba stříhat až na začátku jara. Stejné pravidlo platí i pro méně oblíbenou hortenzii, která kvete jen na dvouletých výhoncích. Pokud budete stříhat na podzim, květů bude v příští sezóně mnohem méně. Oříznuté výhonky jsou také náchylnější k vymrznutí, což je dalším důvodem, proč hortenzie na podzim nestříhat.

Zdroj obrázku: Freepik

Co dělat, když květy hortenzie vyblednou?

Barevné květy si užíváme po celou sezónu. Chcete se zbavit uschlých květenství? Musíte to udělat správně. Řez proveďte těsně nad místem, kde vyrůstají. Toto pravidlo platí pro všechny odrůdy. Pokud si na to netroufáte, máme dobrou zprávu. Suchá květenství vypadají celkem dobře i na konci podzimu a v zimě, kdy zpestří vzhled spící zahrady. Na jaře se jich pak můžete zbavit bez obav z poškození keře. Povinně by se na podzim měly odstranit pouze výhonky poškozené chorobami a škůdci.

Jak chránit keře v zimě? Jejich růst a kvetení v příští sezóně závisí na naší přípravě. Co potřebujete vědět o zimování hortenzií v zahradě? Nejjednodušším způsobem zabezpečení keřů jsou mohyly. Spočívají v přikrytí rostlin vrstvou z jehličnaté kůry nebo zahradní rašeliny. Tento typ podestýlky ochrání hortenzie před mrazem a nadměrnou ztrátou vody.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/yard/garden-care/prepare-hydrangeas-for-winter/