Woman Drinking Water After Exercise

Hydratace je v létě klíčová pro udržení těla v pohodě

Jestliže jste se nemohli dočkat léta, nyní máte příležitost si ho do sytosti užít, a to se vším, co k němu patří. Je to především čas dovolených a odpočinku, výletů za památkami, turistika i jízda na kole. Při jakékoliv aktivitě by ale člověk neměl zapomínat na dodržování správného pitného režimu, jenž napomáhá přečkat tropické teploty. Co byste měli pít?

Kolik vody je třeba denně vypít

Voda je nejen pro lidský organismus nesmírně důležitá. Potřebuje ji každá buňka v těle. Platí to hlavně v létě, kdy se člověk více potí a potem ztrácí tuto drahocennou tekutinu. Denně by se mělo vypít minimálně 2,5 litru vody. Zpravidla by to ale v horku mělo být i více. Někdy se udávají až 4 litry tekutin. Týká se to zejména situace, kdy se člověk věnuje zvýšené fyzické aktivitě.

Když je organismus dehydrovaný, může se to projevit bolestí hlavy, malátností, úpalem či úžehem. Více k tomu jsou náchylné malé děti a senioři, kteří nemají pocit žízně a doplňování tekutin podceňují. Pak může dojít k jejich zkolabování.

Zdroj obrázku: Freepik

Co byste měli pít

Na pití je v létě nejlepší obyčejná kohoutková voda. Ani nemusí být vychlazená, protože pro organismus je to pak teplotní šok, který může skončit i respiračním onemocněním nebo angínou. Vodu si dopřejte raději vlažnou. Klidně i vlažný bylinný nebo ovocný čaj nebo minerálky, které doplní chybějící ionty. Zcela nevhodné jsou kolové nápoje, sladké džusy, černá káva nebo čaj.

Na žízeň s ovocem

Kromě vody lze tekutiny tělu dodat i konzumací ovoce, které vody obsahuje zvýšené množství. Týká se to především vodního melounu, citrusového ovoce, jako jsou pomeranče či grapefruity. Díky obsahu minerálů v ovoci dostane organismus i příděl nutných minerálních látek, které se z něho vyplaví potem.

Kromě ovoce lze vsadit také na některé druhy zeleniny. Zde se nabízejí hlavně okurky a cukety. Z nich je možné si připravit chutný zeleninový salát.

Zdroj: https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinic-q-and-a-hydration-in-the-summer/, https://www.healthline.com/health/food-nutrition/why-is-water-important, https://www.nhs.uk/conditions/dehydration/, https://doctor.ndtv.com/living-healthy/9-foods-and-drinks-to-avoid-this-summer-3024142, https://www.canr.msu.edu/news/eating-fruit-to-help-stay-hydrated, https://www.healthline.com/nutrition/19-hydrating-foods