Washing Machine 943363 1920

Na vybledlé prádlo pomáhá hospodyňkám obyčejný ocet i trocha soli

Praní prádla se může zdát jako jednoduchá domácí činnost, na které není niž složitého. Navíc, máte-li kvalitní spotřebič a prací prostředky, není co řešit. Hodíte prádlo do bubnu, nádržku naplníte příslušným pracím práškem nebo gelem, zapnete a necháte dělat pračku svou práci. Ale mít krásně čisté prádlo s dokonalými barvami je celkem věda. Například černá nemusí být za pár dní černá, ale sepraná šedivá a to nechce nikdo z nás. Černá barva se snadno opotřebuje a její intenzita slábne. Pokud se ale budete řídit následujícími triky, vaše černé oblečení zůstane černé ještě hodně, hodně dlouho.

Snažte se tmavé oblečení prát méně často

Je to paradox, ale právě praní škodí oblečení nejvíce. A černé není výjimkou. Pokud tedy není tmavé prádlo skutečně špinavé a nosíte jej pouze krátkou dobu, neperte jej. Časté praní z černé barvy vytvoří šedivou a vám zůstanou jen oči pro pláč.

Třiďte prádlo jako profesionál

Pečlivě třiďte oblečení před každým praním. Pamatujte na tyto kategorie:

  • Černé a hodně tmavé prádlo
  • Bílé a hodně světlé
  • Barevné
  • Speciální (některé svetry, jemné materiály)

Možná si myslíte, že černé oblečení příliš nepouští, například jako červená, ale byli byste překvapeni. Neexistuje žádný barevný materiál, který by nepouštěl. Takže jednoduché pravidlo zní – černou perte pouze s černou nebo jinou velice tmavou barvou.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Otočte oblečení naruby

Dalším ničivým nástrojem je otírání prádla v bubnu pračky. Jakmile spotřebič zapnete, jakýkoli pohyb bubnu nutí oblečení se o sebe otírat a tím ničit jeho barvu. Pokud ale prádlo otočíte naruby, můžete se tomuto problému vyhnout.

Myslete na správný program

Praní prádla nespočívá pouze v tom, že hodíte oblečení do pračky a stiskněte tlačítko. Musíte zvolit správný program a teplotu. Pamatujte, že velmi vysoké teploty barvám škodí. Rychle je odstraňují z jakéhokoli materiálu. Pokuste se tedy tmavé kousky oblečení prát na nejnižší stupeň. Věříme, že oblečení, které běžně nosíte, příliš rychle nezašpiníte, a proto nevyžaduje praní při vysokých teplotách.

Chraňte prádlo před slunečním světlem

Přinejmenším nesušte své černé oblečení na přímém slunci, pouze ve stínu. Silné sluneční světlo může nechat černou barvu vyblednout.

Extra tipy na konec

Můžete použít při praní i několik domácích pomůcek, které najdete ve své kuchyni. Například do fáze oplachování přidejte 250 ml octa. K praní můžete použít i trochu kuchyňské soli, stačí zhruba 125 ml. A samozřejmě nesmí chybět jedlá soda, pomocník snad na všechno, co vás napadne. Přisypte asi 125 ml přímo k prádlu do bubnu pračky.