Turmeric Powder Wooden Bowls Wooden Table

Indický šafrán vyžene toxiny z těla. Játra zregeneruje a posílí imunitu nejen v zimě

Indický šafrán nebo jinak řečeno kurkuma je rostlina, která se vyskytuje ještě pod různými jinými názvy. Má také mnoho prospěšných vlastností pro naše tělo. Je možné, že i více. Kultivovala se v Indii již před čtyřmi tisíci lety a její účinky na zdraví byly velmi známé a využívané.

Kurkuma a kurkumin

Tato rostlina z čeledi zázvorníkovitých se pěstuje hlavně v zemích s tropickým podnebím. Skládá se z mnoha sloučenin, které se nazývají kurkuminoidy. Nejdůležitější z nich je kurkumin, který představuje asi 5 procent hmotnosti kurkumy. Kurkumin je polyfenol, který má silný protizánětlivý účinek. Kromě toho podporuje tělo stimulací produkce antioxidantů.

Na trhu existuje mnoho doplňků, které obsahují vyšší koncentraci kurkuminu, než najdeme v samotné kurkumě. Kurkumin je látka, která může účinně zlepšit zdraví. V první řadě se používá ke zvýšení imunity. Zimní a podzimní sezóna je jako každý rok velkou výzvou pro imunitní systém, který nás prakticky několik měsíců bude muset chránit před nachlazením, chřipkou nebo zánětem dýchacích cest.

Zdroj obrázku: Freepik

Kurkumin pro játra

Podle nejnovějších výzkumů je kurkumin schopen stimulovat sekreci leucinu v lidském těle. Leucin je aminokyselina, kterou dobře znají sportovci a kulturisté, neboť pomáhá při budování svalů. Kromě toho je to prvek pokrývající stěny našeho žaludku. Díky tomu lidé, kteří trpí onemocněními souvisejícími s trávicím systémem, mohou cítit úlevu od bolesti a nepohodlí. Studie také ukazují, že kurkumin podporuje proces zbavování se toxinů z jater.

Někteří srovnávají jeho vlastnosti s ostropestřcem mariánským nebo lékořicí, které se používají jako podpora při léčbě lidí trpících chorobami souvisejícími s játry. Kurkuminová sůl, tedy kurkumin sodný, zvyšuje hladinu bilirubinu vylučovaného žlučí, jakož i žlučových solí nebo cholesterolu. V některých případech může kurkumin pomoci regenerovat poškozená játra, a to i po poškození alkoholem nebo toxiny a drogami.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/