Young Teenager Woman With Stomachache

Infekce močových cest postihují ženy častěji. Domácí léčba nemusí být vždy efektivní

Infekce močových cest jsou jednou z nejběžnějších infekcí, které se objevují. Existuje mnoho pochybností o správném zvládnutí tohoto typu nemoci. Ohledně tohoto tématu se objevuje velmi mnoho otázek, na které mohou odpovědět jen zkušení lékaři.

Nejvíce ohrožené skupiny

Infekce močových cest jsou jednou z nejběžnějších infekčních chorob. V mladší populaci jsou infekce močových cest až několikrát častější u žen. Ženská močová trubice je kratší, proto jí snáze proniknou bakterie a poškodí močový systém. U starších lidí je výskyt tohoto typu infekce rovnoměrnější u obou pohlaví a u mužů jen několikrát častější.

Souvisí to se skutečností, že muži senioři mají problémy s hypertrofií prostaty, což zvyšuje jejich náchylnost k infekcím močových cest. Infekce močových cest jsou způsobeny mikroorganismy, nejčastěji Escherichia coli. Rizikové faktory v tomto případě zahrnují nefrolitiázu, cukrovku, anatomické defekty močových cest, gynekologické problémy u žen, jakož i hypertrofii prostaty u mužů. K infekcím přispívá také sexuální aktivita a nesprávná intimní hygiena. Důležité je, že infekce se velmi často opakují.

Zdroj obrázku: Freepik

Návštěva lékaře

Pokud nejste těhotná žena, osoba s cukrovkou nebo s anatomickými urologickými problémy, které vyžadují léčbu pod lékařským dohledem, v první epizodě mírných příznaků zánětu močového měchýře můžete začít samoléčbu volně prodejným furazidinem. Mělo by se pamatovat na to, že léčba je dost dlouhá. V tomto bodě to obvykle postačuje. Tento stav je diagnostikován pouze na základě klinických příznaků jako nekomplikovaný zánět močových cest.

Nejsou potřeba žádné další testy. Nanejvýš si pro svoji vlastní jistotu můžete zakoupit testovací proužek z lékárny, který může potvrdit přítomnost bakterií a infekci močových cest. Měli byste jít ke specialistovi, když se další infekční epizoda objeví v krátké vzdálenosti od předchozí navzdory vhodné léčbě (např. když se po dvou týdnech problém stále vyskytuje). Měli byste jít také k lékaři, když se infekce vyskytují více než jednou ročně. Toto už je alarmující faktor.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-tract-infection/symptoms-causes/syc-20353447