Inkoustová skvrna na oblečení přestává být pro ženy noční můrou, zmizí i bez pracího prášku

Máte doma malého nebo velkého výtvarníka, který rád pracuje s inkoustem? Máte pocit, že pořád jen vyhazujete oblečení se skvrnami od inkoustu? Kus, který jste nedávno vyhodili, byl opravdu poslední. Inkoustových skvrn se můžete zbavit doma za použití běžných surovin. Nemusíte textil nechávat čistit draze odborníky, ani jej vyhazovat do popelnice. Na to, aby se stala havárie s inkoustem, vlastně ani nemusíte mít doma výtvarníka. Stačí, aby dětem vyteklo psací pero, nebo Vám propiska. I taková nehoda se občas povede. K odstranění inkoustových skvrn budete potřebovat:

  • mléko
  • kuchyňskou sůl
  • lihový ocet
  • citronovou šťávu

Inkoustová skvrna na bílém oblečení

Možná si říkáte, že pokud se Vám podaří skvrnu odstranit, tak rozhodně ne z bílého oblečení. Opak je ale pravdou. I z jemného bílého oblečení inkoustové skvrny dostanete, stačí jen vědět, jak na ně. Tento postup můžete aplikovat i na přírodní materiály. Posypejte skvrnu obyčejnou kuchyňskou solí a pokapejte vymačkáváním šťávy z poloviny citronu. Poté zkuste látku jemně třít, a nakonec ji vyperte jako obvykle.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Inkoustové skvrny na barevném oděvu

U barevného oblečení je potřeba skvrnu od inkoustu zalít teplým mlékem a nechat čtvrt hodiny působit. Po uplynutí této doby opláchněte mléko teplou vodou a vyperte kus oděvu v pračce. Pokud jste si zničili vlněný svetr, v tomto případě můžete smíchat teplé mléko ještě s citronovou šťávou z půlky citronu a polít skvrnu tím. Další postup již je stejný. 

Inkoustovou skvrnu dostanete i z koberce

Pokud se Vám podaří vylít inkoust na koberec, rozhodně není čas panikařit. Měli byste jednat co nejrychleji, než se inkoust zažere hluboko do koberce. V takové situaci neztrácejte hlavu a dojděte do kuchyně pro sůl. Posypejte skvrnu velkým množstvím soli, úplně ji zasypejte tak, že pod solí nebude vidět. Nechte působit tentokrát půl hodiny. Poté koberec pořádně vydrhněte, vyčistěte a sůl vyluxujte. Vtáhne inkoust do sebe, vy tam vyluxujete modrou sůl a koberec zůstane čistý.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pokud na koberci i tak zůstanou nějaké zbytky nečistot, už Vám postačí jen hadřík s mýdlovou vodou. Pokud na koberci zůstanou matné stopy inkoustu i tak, na řadu přijde vlhký hadřík a vinný ocet. Pokud vlastníte vlněný koberec, můžete jej polít teplým mlékem a vydrhnout vinným octem. 

Zdroj: womensshelterofhope.com, Autorský text