Assortment Strawberries Being Washed

Jahody je důležité před konzumací správně umýt

Jahody a šampaňské. Jahody se smetanou. Jahodová zmrzlina. To je jen několik možností využití jahod, které jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce. Mají je rádi dospělí i děti. V současné době je možné koupit jahody prakticky po celý rok. I když není právě jejich sezóna, jsou dovezené do supermarketů z exotických zemí, kde se pěstují. Víte, jak je správně umýt?

Jahody a obsah živin

Jahody jsou zdravé, protože obsahují řadu důležitých živin, minerálů a vitamínů. Najdeme v nich lehce stravitelnou vlákninu, z minerálních látek draslík, zinek, hořčík, síru, vápník. Dále jsou významným zdrojem vitamínu C, jehož obsah je srovnatelný s citrusovými plody. Kromě něho jsou bohaté na vitamín A, B a E a dále na kyselinu jablečnou, citronovou, salicylovou či ellagovou. Jahody jsou proto důležitým antioxidantem.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak jahody správně umývat

Jahody jsou měkkým ovocem velice náchylným na otlačení. Proto je třeba s nimi zacházet opatrně, a to i při mytí. Ideální je umývat je ve dvou roztocích. První z nich je alkalický, který vytvoříte tak, že do vody přidáte jedlou sodou. Do něho jahody namočíte a pak je důkladně propláchnete pod studenou tekoucí vodou.

Dalším postupem je omytí jahod v kyselém roztoku, ke kterému budete potřebovat trochu jablečného octa a vody. Do něho dáte jahody asi na dobu pěti minut. Pak je opět opláchnete pod tekoucí vodou.

Mytí jahod ve slaném roztoku

Kromě výše popsaných postupů je pro umývání jahod možné ještě použít jeden roztok, a to slaný. Je to mnohem účinnější mytí než v obyčejné vodě. Nemusíte se bát, že by sůl nějak narušila chuť jahod. Na jejich aroma sůl nemá vůbec žádný vliv.

Když budete jahody umývat, tak vždy jen tolik, kolik jich akorát spotřebujete. Omyté jahody jsou totiž náchylnější k plísním. Zbytek jahod nemytý uložte na chladném místě, nejlépe v chladničce.

Zdroj: https://www.britannica.com/plant/strawberry, https://www.medicalnewstoday.com/articles/strawberries, https://www.realsimple.com/food-recipes/recipe-collections-favorites/popular-ingredients/how-to-wash-strawberries, https://lexiscleankitchen.com/how-to-clean-strawberries/, https://www.thepioneerwoman.com/food-cooking/cooking-tips-tutorials/a40254447/how-to-clean-strawberries/, https://www.masterclass.com/articles/how-to-store-fresh-strawberries