Jahody jsou pohádkou pro chuť, hrůzou pro oblečení. I tyto skvrny ale zmizí

Je to noční můra každé hospodyňky. Skvrna od jahod na oblečení dokáže udělat pěknou paseku. Poradit si s ní tak, aby po ní nezbylo ani stopy, dokáže málokdo. Existuje vůbec něco, co zaručeně na skvrny od jahod zabere? Nastane konečně čas, kdy se nebudeme muset převlékat do staršího oblečení jenom proto, abychom se náhodou neumazali? Ano!

Znáte trik s vařící vodou?

Vzpomínáte si ještě na letní dny, kdy jsou zahrady i lednice plné jahod a dětské ručičky se po nich dychtivě natahují? Vypadá to přímo idylicky, dokud nepadne první kousek jahody na čistě bílé tričko. V tu chvíli nastává pravý horor. Rychle běžíme, z dítěte oblečení skoro rveme, aby ihned putovalo do mokré lázně, kde se skvrna odmočí. Jen aby nezaschla! Co ale dělat, když skvrna ne a ne zmizet? Jedním z triků, které používaly generace před námi, bylo polít skvrnu vařící vodou. Často se to dělo tak, že se látka natáhla přes hrnek a voda se lila dovnitř. Nemuselo se vždy jednat jen o čistou vodu, přidávala se do ní i kyselina citronová, šťáva z citronu nebo ze zralého bílého rybízu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Žlučové mýdlo je výhra jen někdy

Někdy se ukazuje, že tzv. zaručené způsoby nemusí fungovat. Jedním z takových je kupříkladu použití žlučového mýdla, které lze za pár korun koupit v každé drogerii. Místo by se mělo pořádně namydlit a nechat nějakou dobu působit. Zpravidla by mělo stačit asi půl hodiny. Poté se namočí do vody a za nějakou dobu vhodí do pračky s programem na 40 ºC. Mýdlo by mělo opravdu pomoci, nicméně obyčejná horká voda se někdy paradoxně ukazuje jako lepší řešení.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zkuste i další tipy a porovnejte výsledek

Co ale dělat, když je tu riziko, že by vařící voda mohla materiálu uškodit? Máme pro vás ještě další tipy. Co ještě můžete zkusit? Zapojte citronovou šťávu. Vymačkejte kousek šťávy z citronu přímo na skvrnu a postupujte jako u žlučového mýdla – nechte ji několik minut působit, pak namočte a následně vyperte v pračce. Taky můžete sáhnout po teplé octové vodě, která díky tomu, že nebude dosahovat bodu varu, by neměla materiál nijak poškodit. Látku v ní jednoduše vymáchejte a po delší době, kdy bude ponořená v této lázni, ji vhoďte do pračky.