Jak je to s hubnutím po čtyřicítce
Čtyřicítka bývá pro ženy zlomovým věkem. Po tomto roce totiž dochází k pozvolnému útlumu funkce vaječníků, což s sebou nese řadu hormonálních změn. Tyto hormonální změny pak mají vliv i na metabolismus, který se zpomaluje. Ve výsledku pak řada žen zaznamená, že udržet si tělesnou hmotnost bývá obtížnější než doposud. Hubnutí se nedaří, stagnuje, často však kilogramy samy narůstají, i když se žena stravuje stejným způsobem a vykonává stejnou fyzickou aktivitu.
Hormonů, které mají zpomalení metabolismu na svědomí, je více. Estradiol, progesteron a růstový hormon jsou hormony, které ženám běžně urychlují metabolismus a pomáhají tak zůstat štíhlé. Po čtyřicítce pak jejich produkce klesá a problémy s hmotností jsou tu.
I když toto všechno může znít skepticky, řešení existuje. Zaměřit se na správné cvičení a správné stravování a kilogramy by měly jít dolů samy.
Cvičení pro začátečnice
Pro některé ženy může být čtyřicítka věk, kdy zjistí, že nikdy vlastně pořádně nesportovaly. Často z důvodu péče o domácnost, děti, zaměstnání a často kombinací všech faktorů navzájem. Ale ani tehdy není pozdě. Je třeba jenom počítat s tím, že tělo není na větší sportovní zátěž zvyklé a je třeba začít pozvolna. I fitness trenéři doporučují pozvolný začátek ve formě přirozeného pohybu – procházek, svižné chůze, turistických výletů. Co je ale důležité, to je pravidelnost a postupné přidávání četnosti fyzických aktivit a zvyšování zátěže.
V další fázi je vhodné přistoupit ke konkrétním sportovním lekcím. Nejlepší je začít s lekcemi individuálně, a to pod dohledem odborníka, trenéra nebo trenérky. Postupně pak navštěvovat i skupinová cvičení a hromadné lekce různých sportů.
Pokud se nedaří hubnout
Další kategorii žen tvoří ženy provozující sportovní aktivity. Avšak s narůstajícím věkem zjišťují, že tělesná hmotnost roste i přesto, že životní styl nijak nemění. Na vině jsou potom skutečně hormony. I zde je řešení.
Zkusit jiný sport, intenzitu nebo čas, kdy cvičení probíhá. To vše má totiž na metabolismus vliv. Dle fitness trenérů je účinný tzv. intervalový trénink. Při něm dochází ke střídání klidových úseků s úseky náročnými, kdy tepová frekvence stoupá vysoko, až k hranici maxima. Právě toto cvičení dokáže zrychlit klidový metabolismus až na dva dny. Příkladem takového cvičení je například tabata.
Z dalších fyzických aktivit je vhodné i posilování a běžné aerobní aktivity, například ve formě svižných procházek, nordic walkingu, jízdy na kole, joggingu a podobně. I zde je samozřejmě důležitá pravidelnost.
Odborníci na sport uvádějí, že dobré je zařadit nějakou sportovní aktivitu čtyřikrát až pětkrát týdně. Navíc, tělo nemá rádo nárazová přetížení. V tom případě by mohlo reagovat opačným extrémem a kilogramy navíc dolů skutečně nepůjdou.
Dále je třeba se zamyslet se i nad jídelníčkem. Konkrétně nad množstvím a složením stravy, pokusit se zlepšit kvalitu a popřípadě ubrat množství.
Na jaké partie se soustředit
Po čtyřicítce je třeba se při cvičení více zaměřit na problémové partie. Ochabující svalové partie, na které je třeba se zaměřit, představují klasicky hýždě a břicho. Pro mnohé možná překvapivě i ramena a paže. Určitě není od věci zaměřit se i na posilování svalů pánevního dna. Cviků existuje celá řada.
Stravování
Nejen pohyb, ale i strava je důležitá a je třeba se na ni zaměřit. Vyhýbejte se fastfoodům, smaženému a přeslazenému jídlu, nepřejídejte se, jezte pravidelně a v menších porcích. Také dostatečně pijte. Největší chybou by bylo hladovění a všelijaké drastické diety. Ty mají ještě horší vliv na již zpomalený metabolismus.