Jak si chytře zorganizovat péči o domácnost
Odstěhovala jste se konečně od rodičů a začínáte s přítelem (či manželem) bydlet? Možná vás překvapí, že není doma hned taková rodinná pohoda, jako to bývalo doma u maminky. Ale nenechte se zaskočit ani odradit, vždyť maminka měla spoustu let praxe a i ona kdysi začínala vést svou domácnost od začátku a určitě i se spoustou chyb. Péče o domácnost není zdaleka taková hračka, jak by se mohlo začínajícím hospodyňkám zdát. Ale s chytrou organizací se dá zvládnout vše a ještě vám zbyde čas pro sebe.
Důležité je ujasnit si priority – ty svoje i partnerovi.
Opravdu jste tak pořádkumilovná, nebo uklízíte denně jen proto, že to tak měla maminka nebo to tak mají kamarádky? Potřebujete mít pro svoji pohodu naleštěný byt nebo se vám líbí takový ten útulný domácí nepořádek? Možná se domníváte, že jsou pro přítele důležité teplé večeře a naklizený byt. Je tomu ale opravdu tak? Promluvte si na rovinu a ujasněte si, z čeho jste ochotná ustoupit a z čeho naopak ne. Vztah je o toleranci a kompromisech, takže pokud je váš vztah kvalitní, určitě najdete „společnou řeč“.
Určitě hned od začátku zaveďte doma „dělbu práce“ – pokud chodíte oba do zaměstnání, není důvod, abyste veškeré domácí práce vykonávala sama. Přítel může nakoupit nebo doma pomoci s úklidem, zatímco vy budete vařit. Nebo ho nechte vařit, pokud má do toho chuť a vy zatím můžete udělat jiné domácí práce. Takto budete mít dříve hotovo a zbyde vám čas na koníčky i na společně strávené chvíle.
Několik typů, jak ušetřit drahocenný čas:
- pište si, co doma chybí a pak udělejte jednou týdně velký nákup. Ušetříte nejen peníze, ale i čas. Denně můžete dojít do blízkého supermarketu, který máte při cestě z práce, pro čerstvé pečivo, zeleninu, apod.
- vyhraďte si na úklid celého bytu určitý čas jednou za týden a tento čas dodržujte. Neplánujte si na tuto dobu nic jiného, soustřeďte se pouze na úklid. Tak vám půjde práce rychle od ruky a budete mít brzy hotovo. A ostatní dny v týdnu máte volno.
- každý den je domácnost potřeba trochu poklidit, ale tento malý úklid by vám neměl zabrat více než 30 minut.
- všichni členové domácnosti se musí naučit uklízet po sobě věci na správné místo. Tak se nestane, že budete někde neustále sbírat pohozené ponožky nebo válející se knihy budete ukládat zpátky do knihovny. Dát špinavý hrneček do myčky zvládne i dítě!
- nesnažte se dělat doma vše sama jen proto, aby to bylo dokonalé – zapojte partnera i děti.
- svět se nezboří, pokud nebude na stole každý den teplá večeře.
- vařte chytře. Spousta jídel se dá jednoduše obměnit a můžete mít za jedno vaření dvě jídla – jedno pak zbyde na druhý den.
Už nejsme jenom dva…
S příchodem miminka se situace v domácnosti mladých lidí zásadně změní. A je to změna pořádně velká, takže určitě není ostuda, že vám nepůjde hned všechno tak hladce jako dříve, když jste byli doma jenom dva. Vše se najednou točí kolem toho malého človíčka a je téměř nemožné utrhnout si pro sebe volnou chvilku. Určitě neodmítejte pomoc tatínka nebo babiček. I půlhodina, kterou můžete strávit bez miminka, je cennější, než se může zdát. Navíc si dítě upevní vztah i s dalšími členy rodiny a nebude na vás tolik závislé.
Nesnažte se v zájmu miminka zapomínat na svoje potřeby, protože jen spokojená maminka může mít spokojené děťátko. Co nejdříve zaveďte pravidelný režim, který budete dodržovat. Stejný čas večerního koupání a ukládání do postýlky, přibližně stejné časy denního spánku i procházek venku. Pro miminko je pravidelný rytmus velice důležitý, uklidňuje ho a vzbuzuje v něm pocit jistoty a bezpečí. Vy si zase díky pravidelnému režimu můžete lépe zorganizovat svůj čas a vyšetřit si denně pár minut jen pro sebe. Možná se vám to zdá nereálné, ale věřte tomu, že to jde.
Jak si opravdu užít mateřskou dovolenou a nezbláznit se z toho
- užívejte si každou chvilku se svým děťátkem, ale zároveň zůstaňte sama sebou. Nepřestaňte se líčit (pokud jste na to byla zvyklá) a hezky oblékat jenom proto, že jste doma. Vytahané tepláky a umaštěné vlasy vašemu sebevědomí a spokojenosti určitě nepřidají.
- neseďte doma, pohybujte se. S malým miminkem můžete chodit na dlouhé procházky, které prospějí nejen vám, ale i miminku. S větším dítětem choďte často ven na hřiště nebo prostě jen do přírody. A pokud je to možné, svěřte děťátko na hodinku jednou dvakrát za týden někomu z rodiny a běžte si zacvičit do tělocvičny nebo se s kamarádkou projet na in-linech či na kole.
- nezapomínejte na své koníčky a věnujte se tomu, co vás baví, i když to teď bude v menší míře. I chvilka strávená příjemnou činností vám dodá spoustu energie do dalších dnů.
- žádná z nás nemůže být supermatkou a superženou. Nesnažte se o to ani vy, ušetříte si spoustu trápení.