Lampióny

Jak si doma vyrobit lampión

Lampióny zná určitě každý. Jsou to takové malé lucerničky na svíčky a používají se při různých oslavách jako dekorace zahrad. Každý z nás si také asi pamatuje lampiónové průvody z dětství. V dobách komunismu byly bohužel tyto průvody zneužity k propagaci režimu. Ale nyní se v mnoha městech a vesnicích pořádají lampiónové průvody zcela k jiným příležitostem a užívají si je především děti. Pro ně je nezapomenutelným zážitkem nést si po tmě své malé barevné světýlko a pozorovat tu jedinečnou hru barev a stínů. A pokud chcete být originální, nemusíte kupovat lampión v obchodě, ale můžete si ho sami vyrobit a ozdobit podle své fantazie. Pro děti to bude zábava, vyzkouší si něco nového a pak se budou přede všemi moct pochlubit vlastním výrobkem.

Nevíte o žádném lampiónovém průvodu ve vašem okolí? Nevadí. Buď s partou přátel uspořádejte vlastní průvod, nebo si vyrobte lampióny na ozdobení zahrady a uspořádejte nezapomenutelnou letní zahradní oslavu. Příležitostí se najde spousta – rozloučení s prázdninami, narozeniny, přivítání podzimu, apod.

Vyrobit můžete lampión buď papírový nebo skleněný. Ten skleněný má výhodu, že nemůže shořet, ale zase je těžší na nošení než papírový lampión. Pokud se nemůžete rozhodnout, jaký lampión vytvořit, zkuste je oba. Výroba není náročná časově ani finančně a s dětmi si užijete při tvoření spoustu zábavy.

Skleněný lampión

Co budete potřebovat:

• širší sklenici (například od okurek)
• barevné papíry nebo barvy na sklo
• lepidlo (například Herkules)
• čajovou svíčku
• drátek

Postup:

Z barevných papírů vystřihejte různé tvary nebo je natrhejte na malé kousíčky. Těmi pak začněte polepovat sklenici podle vlastní fantazie. Můžete vystřihnout srdíčka a vytvořit lampión pro zamilované. Nebo vystříhejte číslice, které budou znázorňovat věk oslavence při narozeninové oslavě. Na zahradní slavnost se budou hodit lampiónky s motivy květin, které nemusíte jen vystřihnout z papíru, ale můžete na sklenici nalepit i sušené květiny. Z kousíčků papíru vytvořte na sklenici barevnou mozaiku, ale dbejte na to, aby zůstalo několik míst nepolepených, kterými pak bude prosvítat světlo ze svíčky.
Jinou možností, jak ozdobit sklenici, je použít barvy na sklo (windowcolor). Podle návodu namalujte jednotlivé obrázky, které po zaschnutí sloupnete a nalepíte na sklenici (bez použití lepidla, obrázek drží sám).
Když budete mít sklenici ozdobenou, omotejte okolo hrdla drátek a vytvořte z jedné strany sklenice na druhou očko na zavěšení. Ujistěte se, že drátek dobře drží, aby vám lampión nespadl a nerozbil se.
Nakonec stačí vložit svíčku, počkat si na tmu, zapálit ji a můžete obdivovat, jak krásně vám váš lampión svítí.
Skleněné lampióny mají tu výhodu, že více odolávají počasí, a proto je můžete na zahradě používat po celý rok. A nemusíte je jen zavěšovat. Ozdobené sklenice můžete jednoduše postavit na zem kolem vchodových dveří nebo na terasu a podle zvolených motivů můžete vytvořit příjemnou podzimní nebo vánoční atmosféru. Plápolající světlo svíčky je jistě mnohem romantičtější a příjemnější než záře spousty elektrických žároviček.

Papírový lampión

Papírový lampión můžete vyrobit dvěma způsoby – ze čtvrtky a pečícího papíru nebo z papírové tašky. Výroba z papírové tašky je velice jednoduchá a rychlá, ale lampión bude hořlavý. Lampión ze čtvrtky budete asi vyrábět déle, ale pečící papír ochrání čtvrtku před rychlým shořením.

Lampión ze čtvrtky

Co budete potřebovat:

• čtvrtku
• papír na pečení
• kulatou krabičku od sýra
• barevné papíry
• nůžky
• pastelky
• lepidlo
• drátek
• čajovou svíčku

Postup:

Ze čtvrtky vystřihněte pruh papíru, který bude dlouhý jako obvod krabičky plus přidejte cca 1 cm na slepení. Výška obdélníku ze čtvrtky závisí na tom, jak vysoký chcete mít lampión. Na vystřižený obdélník nalepte z jedné strany pečící papír – to bude vnitřek lampiónu. Druhou stranu obdélníku, který bude tvořit vnější část lampiónu, můžete ozdobit podle své fantazie – polepit barevnými papíry, pomalovat pastelkami nebo můžete opatrně vystřihnout malé dírky například ve tvaru hvězdiček. Až budete mít papír ozdobený, vezměte krabičku od sýra a rozdělte ji na dvě části – dno a víko. Do víka vystřihněte otvor, kterým se bude do lampiónu vkládat svíčka. Pak nalepte připravenou ozdobenou čtvrtku kolem dokola jedné krabičky, která bude tvořit dno, a potom nalepte na horní část lampiónu krabičku s dírou. Po zaschnutí připevněte k lampiónu drátek na zavěšení, vložte svíčku a můžete vyrazit do průvodu.

Lampión z papírové tašky

Co budete potřebovat:

• obyčejnou papírovou tašku
• lepidlo
• barevné papíry
• pastelky
• nůžky
• baterku

Postup:

Papírovou tašku pomalujte podle své fantazie. Hezky vypadá, když se do tašky vystřihnou otvory jako oči a ústa a vytvoříte tak svítící příšerku. Nechte pracovat fantazii vašich dětí a uvidíte, jak originální lampión vám vznikne. V tomto lampiónu ale nepoužívejte na svícení svíčku, protože taška by mohla začít snadno hořet. Lepší bude vložit do lampionu baterku nebo použít lampiónovou tyčku se žárovičkou, kterou seženete v hračkářství.

2 reakce na “Jak si doma vyrobit lampión”

  1. líbilo se mito udelala jsem svojemu díteti lampionek!
    a vyhrali jsme nej lampion

Diskuze je uzavřena.