Vlasy

Jak vybrat účes podle tvaru obličeje?

Stejně jako typ vlasů nebo jejich hustota, tak i tvar obličeje ovlivňuje to, jaký účes nám bude slušet a jaký naprosto ne. Zjistěte, jaký tvar obličeje vlastně máte a co je pro Vás to pravé. Třeba celý život nosíte špatný účes a teď konečně prokouknete!

alehidalgo / Pixabay

Jak poznat tvar obličeje?

Vysoké čelo, plné tváře nebo naopak špičatá brada? Ano, i to jsou ukazatele, kterými se člověk může řídit, ale přesné a podrobné určení typu obličeje je trošku složitější.

K rychlému orientačnímu testu budete potřebovat jen zrcadlo a rtěnku (či tužku na oči nebo fix). Stáhněte si vlasy do culíku, případnou ofinu sepněte sponkou, stoupněte si před zrcadlo a narovnejte se.

Podle odrazu v zrcadle obkreslete rtěnkou (tužkou, fixem) obrys svého obličeje. Poté od zrcadla odstupte, zadívejte se na obkreslený tvar obličeje a podle níže uvedených znaků si snadno určete tvar svého obličeje.

Kulatý obličej – bez ostrých rysů, plné tváře, zaoblená brada, široké a nízké čelo, široké lícní kosti

Hranatý obličej – široká tvář, široké a vysoké čelo, výrazné lícní kosti, zaoblená a nízká brada

Oválný obličej – širší čelo, užší lícní kosti, nevýrazná brada, obličej je symetrický

Srdcový obličej – široké čelo, postupně se zužující tvář, výrazné lícní kosti, špičatá brada

Určení tvaru obličeje podle měření

Pomocí krejčovského metru změřte:

  • čelo v nejširším místě
  • vzdálenost lícních kostí – vzdálenost mezi tvářemi (měřte pod vnějším koutkem oka přes nos)
  • vzdálenost čelistí – měřit začněte kousek pod ušima ke špičce brady a výsledek vynásobte dvakrát
  • délku obličeje – vzdálenost mezi nejvyšším bodem vlasové linie a nejnižším bodem brady

Jaký je výsledek?

Kulatý obličej – obličej je stejně dlouhý jako široký, ale není hranatý

Hranatý obličej – obličej je stejně dlouhý jako široký, ale má ostré rysy

Oválný obličej – obličej je delší než širší, máte širší čelo než tváře a čelist

Srdcový obličej – obličej je delší než širší, ale nejširší je čelo

Účesy podle tvaru Vašeho obličeje

Kulatý obličej

Účesy z krátkých vlasů by měly být spíš asymetrické s větším objemem vlasů na temeni (ideální je pixie cut nebo pixie cut s patkou). Patka obecně Váš obličej prodlouží, takže si ji dopřejte třeba s mikádem. To by však nemělo být kratší než je Váš obličej, vlasy by totiž u kulatého obličeje neměly končit nad linií brady, ale spíš dva centimetry pod.

Dobrou volbou by pro Vás mohlo být mikádo typu podkova, ale i drdoly a vysoko vyčesané účesy, které skvěle opticky prodlouží obličej! Vybírejte spíš sestříhané a vrstvené účesy, vyhněte se však kudrlinkám, které přidávají tváři na objemu. Stejně tak Vám neprospějí vlasy stažené dozadu – zvýrazňují kulatost obličeje. Tvář opticky prodlouží i volně splývavé vlasy, zvlášť s pěšinkou uprostřed.

Hranatý obličej

S krátkými vlasy byste měla volit ofinu sestříhanou na bok, pixie cut nebo bob Vám totiž dokonale zjemní jinak ostré rysy obličeje. Vyvarujte se symetrického mikáda, ideální jsou pro Vás sestříhané účesy a pěšinka na straně. Symetrie jako pěšinka uprostřed nebo rovná ofina Vám opravdu moc slušet nebude. Vlasy udržujte vzdušné, rozevláté, zvlněné. Velice slušivé jsou pro Vás drdoly, culíky (ponny tail), a copy, které Vás zjemní.

Oválný obličej

Tento typ obličeje je považovaný za ideální – je symetrický a vhodný k experimentování. Z krátkých sestřihů Vám bude slušet zejména pixie cut a patkou nebo ofinkou. Oválnému obličeji sluší mikáda, a je přitom jedno, zda jde o symetrické s patkou nebo asymetrické zvlněné a nadýchanou rovnou ofinkou. Vyzkoušejte cokoliv!

Srdcový obličej

Krátké sestřihy typu pixie cut s rošťácky rozcuchanými vlasy odvedou pozornost od špičaté brady a obličej prodlouží. Pokud dáváte přednost elegantnějšímu účesu, volte delší ofinu nebo ještě lépe patku na stranu. Mikádo volte do tvaru podkovy, přičemž může být z rovných i zvlněných vlasů. Vyvarujte se pěšince uprostřed hlavy, jinak Vám však budou slušet rovné vlasy s rovnou ofinou, stejně jako sestříhaný nebo vlnitý nadýchaný účes.