toothbrush-2696810_1920

K bílým zubům nepomůže jen čištění, vyřaďte i tyto špatné potraviny a nápoje

Krásný úsměv je především záležitostí zářivě bílých zubů. Všichni moc dobře víme, že nejlepším způsobem, jak je získat, je pravidelná a dostatečná ústní hygiena. Ale co jiného bychom ještě mohli udělat, abychom dosáhli bílého úsměvu, kterého si na nás každý všimne?

Čistěte si je minimálně dvakrát denně

Zuby bychom si měli čistit minimálně dvakrát denně po dobu dvou minut. Důležité jsou krouživé pohyby, příliš netlačte, abyste si neporanili dásně, ale musíte vyvinout dostatečný tlak, abyste se zbavili veškerého plaku. Pokud nebudete dbát na pravidelnou ústní hygienu, vystavujete se následujícím rizikům:

  • Zubní kámen
  • Zubní kaz
  • Zápach z úst
  • Zánět dásní

Kupte si elektrický zubní kartáček

Když už mluvíme o čištění zubů, pořiďte si elektrický zubní kartáček. Zpravidla odstraňuje více plaku než běžné zubní kartáčky. Správné odstranění plaku znamená, že tvorba zubního kamene bude trvat o něco déle, pokud k tomu vůbec dojde. Pamatujte, že zubní kámen je nejčastější příčinou zabarvení zubů.

Zubní kartáček si měňte každé tři měsíce

Pokud jsou štětiny zubního kartáčku opotřebované, což se stane celkem rychle, budete-li dodržovat čištění zubů dvakrát denně po dobu dvou minut, je potřeba si zubní kartáček měnit alespoň jednou za tři měsíce.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jezte „bílé“ potraviny

Potraviny, které obsahují umělá barviva, moc neprospívají našim zubům. Začleňte proto do svého jídelníčku více bílých potravin, abyste zabránili zabarvení zubů. Kuře, rýže, ryby, to jsou ty pravé potraviny.

Omezte pití kávy a čaje

Káva, čaj a červené víno mají jednu věc společnou – velice rychle a snadno dokáží zabarvit vaše zuby. Příčinou je obsah taninu, chemické sloučeniny, která napadá zubní sklovinu a donutí vaše zuby žloutnout. Zkuste proto omezit spotřebu kávy, čaje i červeného vína.

Žvýkejte žvýkačky

Při žvýkání se produkují sliny, které neutralizují kyseliny v ústech. Navíc žvýkačka odstraňuje částice ze zbytků jídla mezi zuby. Dejte si ale pozor, aby žvýkačky byly bez cukru.

Jezte syrovou zeleninu

Jíst syrovou zeleninu ke svačině je nejen vysoce zdravé, ale také dobré pro barvu vašich zubů. Působí jako druh rozpouštědla zubního plaku. Najíte se a zároveň si vyčistíte zuby. Dvojitá výhra.

Líbejte se

Ano, je to tak. Při líbání si vyměňujete s partnerem sliny, což je velice dobré pro vaše zuby. Sliny druhého člověka mohou neutralizovat kyseliny v ústech a naopak. Příjemným bonusem je také to, že líbání je dobré pro váš imunitní systém, pokud není váš partner zrovna nachlazen nebo neprochází jiným onemocněním.