Jak zorganizovat oslavu prvních narozenin

V životě Vašeho dítěte nastane mnoho důležitých chvil. Objevování světa je pro něj jedna velká neznámá se spoustou „poprvé“. Můžete se těšit na první slovo, první zoubek nebo první krok. Mezi nezapomenutelné okamžiky však jednoznačně patří i první narozeniny. Jak je zorganizovat tak, aby vše proběhlo hladce a Vy na ně mohli vzpomínat s úsměvem na tváři? Můžete mu také vyrobit lampión...

By: Honza Soukup

V klidu a beze stresu

V první řadě byste si měli ujasnit Vaši celkovou představu o oslavě – počet hostů a jejich seznam, občerstvení včetně narozeninového dortu, výzdobu, místo konání akce, ale třeba i finanční strop. Včasná organizace a vychytání detailů Vám ušetří čas i práci a můžete se tak připravit i na nenadálé situace.

Jednoduché rady, které fungují

První narozeniny Vaše dítko ještě tolik prožívat nebude, bude je brát jako milé zpestření jinak všedního dne. Není třeba ho proto strojit do pirátského nebo princeznovského oblečku a tím pádem oslavu organizovat do určitého motivu. Takových příležitostí budete mít v nadcházejících letech ještě spoustu a Vaše ratolest si to potom užije mnohem víc.

Vyzdobit byt barevnými balónky nebo konfetami však můžete, narozeninové pozvánky s dětských motivem se také stanou milou památkou.

Je jen na Vás, zda si narozeniny oslavíte doma nebo raději zvolíte dětskou kavárnu, případně nekuřáckou restauraci, kde si hravě poradí s občerstvením, obsluhou i úklidem. Vhodnější je však přece jenom domácí prostředí, už kvůli pohodové atmosféře a potřebám Vašeho dítěte.

Narozeninový dort můžete připravit i bez cukráře. Dětské piškoty, krém z tvarohu a jogurtu a oblíbené ovoce uvítá oslavenec víc než marcipánové postavičky, a určitě zachutná i všem ostatním účastníkům oslavy. Případně můžete (nechat) udělat dorty dva – pro děti a pro dospělé zvlášť.

Berte ohled na režim dítěte, jeho potřebu spánku a možné rozrušení z oslavy. Nepřepínejte ho, nezvěte příliš mnoho hostů (vhodné je nanejvýš 8 a 10 nejbližších) a oslavu zbytečně neprodlužujte. Dvě hodiny jsou maximum.

Pokud zvete i jiné děti, vymyslete pro ně program a zajistěte hračky, případně někoho, kdo se jim bude věnovat. Skvělým tipem pro batolata je bublifuk nebo barevné otisky rukou, které se navíc stanou milou památkou na příjemné odpoledne.

Protože roční dítě ještě nedokáže dlouho udržet pozornost, neobtěžujte se s velkým množstvím dárků, a o to stejné požádejte i příchozí gratulanty. Jedna malá pozornost od každého stačí, přičemž nejvhodnějšími a nejvděčnějšími dárky jsou skládací kostky, hračky se zvukem, obrázkové knížky, odrážedlo nebo třeba hračka do vany.

Průběh oslavy nezapomeňte zdokumentovat, ale určitě se vyvarujte nonstop mačkání spouště. Zachytit vzácné momenty je důležité, ale měli byste je i prožívat a zapamatovat si je, a ne se hnát za nejlepší momentkou. I s pár záběry vytvoříte památku na celý život.

Pokud toužíte po velkém množství fotek, objednejte si raději profesionálního fotografa nebo zaúkolujte někoho jiného.

Oslavu si nezapomeňte užít! Je důležité mít vše pod kontrolou, ale pod tíhou starostí a povinností byste mohli na konci oslavy zjistit, že si z ní vlastně nic nepamatujete. A to by přece byla škoda.