Radí dávat aloe vera do mrazáku, pozitiva a využití rostliny tím lze znásobit

Tuto nenápadnou rostlinu poznáme téměř všichni. Menší procento z nás pak ví, že aloe vera není jen na okrasu, ale využívá se při výrobě nápojů nebo v přírodní kosmetice. Kromě vitamínů A, B12, C a E obsahuje také aminokyseliny či minerální látky. Uskladnění této sukulentní rostliny samotné není nijak obtížné. Avšak chceme-li využít blahodárných účinků gelu, který ve svých dutinách obsahuje, budeme to mít s uskladněním o něco složitější. Skvělým způsobem, jak gel a jeho účinky co nejlépe uchovat, je jeho zmražení. Tento způsob konzervace je nejen velmi snadný a praktický, jelikož budete mít svou „dávku“ aloe vždy po ruce, ale zmražení zároveň pomáhá zachovat základní vlastnosti aloe vera o něco déle.

Co si připravit a jak postupovat?

K ruce si nachystejte:

  • Velký stonek
  • Plastový zásobník na led
  • Ostrý nůž
  • Lžíci

Odrůd aloe vera existuje několik, proto je nejlepší vybrat takovou, které vyhovují naše klimatické podmínky. Pro „sběr“ stonků však u všech odrůd platí jedno pravidlo – to nejlepší z nich dostanete v prvním roce jejich růstu. Ze své rostliny oddělte velkou stopku a jemně z ní odstraňte vnější slupku. U tohoto kroku se vyplatí opatrnost, aby nedošlo k oddělení slupky včetně gelu. Pro jeho vyjmutí využijte lžíci, kterou jej jemně ze stonku setřete. Za pomoci lžíce a prstů rozdělte gel do jednotlivých dílů zásobníku. Takto připravené aloe můžete dát již do mrazáku. Avšak pro zlepšení jeho účinků můžete před uskladněním:

  • Přidat do gelu šťávu z půlky citronu, či do každého dílku přidat jednu kapku.
  • Vmíchat do gelu vitamín E, který zakoupíte v lékárně ve formě tobolek.
Zdroj obrázku: Pixabay.com

S čím aloe vera pomůže?

Výtažek z této rostlinky obsahuje saponiny, které jsou účinné proti virům, bakteriím a infekcím, díky čemuž je účinný v léčbě popálené pokožky. Zároveň obsahuje látky tišící bolest. Gelové kostky pomohou také s křečovými žilami či oteklými končetinami. S hojením pomohou jizvám po popáleninách či puchýřům. V oblasti lidské kůže je aloe vera dobrým pomocníkem při léčbě akné a výrobě domácích masek na obličej, postačí ji smíchat s medem či avokádem. Kromě zevnějšku umí tento přírodní lék pomoci i zevnitř. Při denní konzumaci zlepšuje trávení, obzvláště v případě zácpy, nebo reguluje přírůstky váhy.

Aloe vera je báječným pomocníkem z přírody. Díky uskladnění zmrazováním Vám bude poskytovat své léčivé účinky o něco déle. Avšak důležité je nezapomínat, že při nadměrném užívání může i toto přírodní antibiotikum uškodit. Proto se i tady řiďte hesla, že méně je někdy více.