Jaká bude 3. vlna pandemie Covid a co může celý svět očekávat

O tom, jestli přijde 2.vlna se moc sporů nevedlo. Jen se nevědělo, kdy přijde, a jak silná bude. Nyní už víme, že je tady, a je podstatně silnější, než ta první. Nyní stojíme před otázkou, zda přijde i 3.vlna. Kdy přijde, kolik bude nakažených, kolik lidí zemře, a zda to zdravotní systémy jednotlivých států dokáží zvládnout. Zatím panuje shoda, že pokud přijde, bude nebezpečnější. Přibydou symptomy, nemoc bude mít horší průběh, a i vyléčení budou delší dobu pociťovat následky. K tomu všemu ještě musíme přičíst nemocné a vyléčené z 1. a 2. vlny. O to to bude těžší.

Čeho se tedy máme obávat.

Virus Covid – 19 je nebinární virus. Je tedy jasné, že se bude lišit virus z 1.vlny, od toho ve 3.vlně. můžeme se tak domnívat, že 3.vlna nebude trvat měsíce, nýbrž roky. Samotná vlna nebude jen o nově nakažených, ale i o doléčení těch, kteří se nakazili dříve. Proto bude nebezpečí o to větší. Zdravotní problémy budou různé – kardiologické, plicní, neurologické. Dále je nutné přičíst i psychické problémy. U někoho se následky projeví, hned, u někoho až po měsících, nebo dokonce letech.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Je tedy virus Covid nebezpečnější než chřipka?

Zde je odpověď jednoznačná. Ano, je. A to proto, že se jedná o virus, který není binární. Nebude tedy rozdíl mezi nemocnými a vyléčenými. Všichni budou pociťovat následky onemocnění i dlouhou dobu poté, co jim z těla virus zmizel. Výčet následků je dlouhý – potíže s dýcháním, se srdcem, psychické problémy, a další, na které přijdeme s dalším výzkumem.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Koronavirus a problémy s plícemi

Potíže s dýcháním a zápaly plic pocítilo zřejmě nejvíce pacientů. Virus napadá plicní tkáň, a nevíme, zda bude poškození trvalé. Mnoho pacientů skončilo s umělou plicní ventilací, protože jinak by zemřeli. Teprve další výzkumy nám ukáží, jak moc jsou plíce poškozené. Podle studie, která se zabývala virem SARS cov -1, a jejíž epidemie vypukla v r. 2003, si na potíže stěžovali lidé i několik let po prodělané nákaze. Zde tedy vidíme souvislost s nynější nákazou.  Je třeba také zdůraznit, že virus je zde krátkou dobu, a zatím jsme neměli možnost prozkoumat jeho následky více do hloubky. Problém do budoucna nemusí být pacienti, kteří virus prodělali a byli u nich jasné příznaky, ale spíš ti, kteří onemocnění prodělali bez příznaků. A těch bude s postupující pandemií přibývat. Nezbývá než doufat, že naše prognózy jsou mylné, a výzkum nám dá za pravdu.