20150220_87_Apotheke

Jaké testy lze koupit v lékárně – 2. díl

Testy na určitá onemocnění

Test CRP

Test na C-reaktivní protein je v poslední době stále populárnější. Lidé si, za podpory lékařů uvědomují, že nadměrné a v některých případech i zbytečné užívání antibiotik tělu neprospívá. Antibiotika jsou účinná v léčbě bakteriálních infekcí, avšak při léčbě virových infekcí, včetně nachlazení a viróz, nemají žádný léčebný účinek. V počátku onemocnění je ale někdy obtížné určit, jaký původce nemoc způsobil a zda nejde o virózu či naopak bakteriální onemocnění.

By: weisserstier

Test CRP (neboli test na C-reaktivní protein) dokáže rozlišit, zda je původcem s nejvyšší pravděpodobností bakterie nebo virus. Jde o jeden ze zánětlivých parametrů při bakteriálních onemocnění. Při hodnotách do 10mg/l se o závažný zánět nejedná, jde pravděpodobně o virózu. Při vysokých hodnotách je naopak žádoucí navštívit lékaře.

Cena testu se pohybuje kolem 200 Kč.

Test na okultní krvácení ze stolice

Velice účinný a prospěšný test představuje test na okultní neboli skryté krvácení ze stolice. Jde o detekci hemoglobinu, tedy krevní složky ve stolici. Právě tato krev ještě není okem viditelná, ale její přítomnost ve stolici je varovným signálem. Může znamenat méně závažná onemocnění typu hemoroidy, ovšem i závažné onemocnění rakoviny tlustého střeva. Tento test je součástí i preventivních programů a každý pacient nad 50 let by s ním měl být vyšetřen u praktického lékaře.

Zachycení okultního krvácení může znamenat vývojové stadium nádoru v samotném počátku, a proto je tak důležité toto rychlé zjištění pro následnou úspěšnou léčbu. Test lze zakoupit za cca 100 Kč.

Test na celiakii

Celiakie, nesnášenlivost lepku, je v poslední době stále častěji diskutované onemocnění.  Může způsobovat zažívací obtíže, průjmy nebo nadýmání. Lékaři uvádějí, že v řadě případů zůstává toto onemocnění neobjasněno, protože zejména v dospělosti se může projevovat nespecifickými příznaky. Pro zájemce testování na celiakii v domácích podmínkách je volně prodejný test v lékárnách za cca 500 Kč.  K provedení postačí kapka krve a výsledek lze odečíst za pár minut.

Test na chlamydie

Chlamydie tvoří v současné době jednu z nejčastěji sexuálně přenosných nemocí. Navíc jejich nákaza může probíhat zejména zpočátku bez specifických příznaků. I na přítomnost chlamydií se lze otestovat testem zakoupeným v lékárně a to za cca 500Kč.

Test na mononukleózu

Onemocnění projevující se podobně jako angína, u něhož je důležité zahájit léčbu co nejdříve. I k tomu mohou dopomoci domácí testy, jejich cena se pohybuje kolem 250 Kč.