♡ Pregnant

Jaké testy lze zakoupit v lékárně – 1. díl

Domácí testy, které lze zakoupit v lékárně, se těší veliké popularitě. Nejznámější je bezesporu test těhotenský. Není ovšem zdaleka jediným. Pomocí rozličných testů, užitých v domácích podmínkách, se můžete dozvědět o některých onemocněních. Zde najdete přehled těch nejznámějších.

By: Janine

Jak fungují?

Na jakém principu domácí testy fungují? Nejčastěji jde o detekci určitých látek v krvi, moči, popřípadě stolici. Testování v domácích podmínkách bývá velice jednoduché a samotného klienta nijak nezatěžuje. Stačí dodržovat správný postup dle příbalového letáku.

Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že žádný test nemá stoprocentní výpovědní hodnotu a v řadě případů je třeba navštívit lékaře, aby diagnózu v případě pozitivity testu, například na určitá onemocnění, potvrdil.

Co se týče samotných testů, na trhu je jich celá řada, důležité je proto si vybírat skutečně jen ty certifikované. Nejspolehlivější je tak koupit si domácí test přímo v lékárně. Při nákupu přes internet dávat zejména pozor na platnou certifikaci.

Testy pro ženy

Těhotenský test

Těhotenské testy se používají již řadu let a obecně bývají vysoce spolehlivé. Ty nejmodernější jsou schopny detekovat těhotenství již v den vynechání menstruace nebo dokonce i několik dnů po oplodnění. Fungují na jednoduchém principu detekce hormonu HCG z moči. Je-li přítomen, žena je s nejvyšší pravděpodobností těhotná. Pro potvrzení těhotenství je pak samozřejmě třeba navštívit gynekologa. Cena testu je přijatelná, pohybuje se od cca 50 do 500 Kč, závisí na citlivosti testu.

Ovulační test

V poslední době mezi ženami rovněž populární test, a to mezi těmi, které touží otěhotnět. Tento test je totiž schopen určit ovulaci ženy, tedy období v měsíci, kdy je žena plodná. Detekce je rovněž založena na výskytu určitého hormonu z moče, tentokrát luteinizačního hormonu. Ten je zvýšen právě v období ovulace. Ovulační testy se skládají z pěti kazet a je možno je pro vyšší jistotu opakovat. Cenově se pohybují kolem 300 – 400 Kč.

Test na menopauzu

I test na menopauzu lze zakoupit v lékárně. Období přechodu je charakterizováno poklesem ženských hormonů, a právě toho tento test využívá. Stačí opět vzorek ranní moči a žena může otestovat, zda se s největší pravděpodobností jedná skutečně o klimakterium. Cena testu se pohybuje kolem 200 – 300 Kč.

Test na vaginální infekci

Pro potvrzení vaginální infekce je samozřejmě žádoucí navštívit gynekologa, ovšem za jistých situací lze použít i domácí test.

V případě svědění nebo pálení lze použít test na kvasinkovou infekci, který dokáže rozpoznat případné přemnožení kvasinky Candida albicans. Tato infekce bývá doprovázena svěděním a bělavým výtokem. Řadě žen tak může napovědět, zda se jedná o infekci a návštěva lékaře je skutečně nutná. Cena testu se pohybuje kolem 500 Kč.