Beautiful Sexy Young Woman Lies Flowers Background Young Woman Got Nose Allergy Flu Sneezing Nose

Jarní alergie lze zvládnout bez nepříjemných příznaků. Pomohou léky i čistička vzduchu

Jaro je sice lidmi netrpělivě očekávané, ale alergici mají spíše obavy, jak toto období přečkají. S teplými slunečními paprsky, kdy v přírodě začíná všechno kvést, se do ovzduší uvolňují pyly, jež patří k hlavní alergenům. Co je třeba na jaře dodržovat, abyste měli jen minimální příznaky alergie?

Pylový kalendář

Každému alergikovi je známý pylový kalendář, který ukazuje, jaké druhy rostlin, stromů, keřů a trav kvetou v určitém čase. Je to velmi důležitý údaj, protože alespoň ví, kdy se u něj mohou objevit alergické potíže.

V tu chvíli by měl mít po ruce své léky, které mu předepíše alergolog. Některé jsou i volně prodejné v lékárnách. Nejvíce jsou zapotřebí oční kapky a nosní kapky s obsahem antihistaminik a pilulky proti alergii.

Zdroj obrázku: Freepik

Důležitý je úklid

Bez výše uvedených léků se neobejde žádný alergik. Odborníci také doporučují domů pořídit čističku vzduchu, která si dokáže dobře poradit s alergeny a nečistotami obsaženými ve vzduchu. S její pomocí bude ovzduší v domácnosti zdravější.

Dalším důležitým úkolem je pravidelný úklid domácnosti, zejména vysávání a vytírání podlahy, což účinně odstraňuje prach. Úklid by se měl týkat také lůžkovin, které je třeba častěji prát, aby se v nich alergeny nedržely. Platí to i pro potahy matrací a peřin.

Nezapomeňte na sluneční brýle

Pobyt venku v období, kdy jsou pylové alergeny na vzestupu, je pro alergiky velmi stresující. Jejich zdravotní potíže se totiž zhoršují. Zabránit vstupu prachu do očí pomohou sluneční brýle. Někdo dokonce nosí i roušku přes obličej, což není vůbec špatné řešení. Určitě stojí za vyzkoušení.

Navíc jsou s ní zkušenosti z období koronavirové pandemie. Komu záleží na jeho zdraví, ten vyzkouší každou možnost. Na osoby s nasazenou rouškou jsme si již celkem zvykli a málokdo v tom vidí něco nepatřičného.

Zdroj: https://www.wikiskripta.eu/w/Antihistaminika, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/allergies/in-depth/allergy-medications/art-20047403, https://www.pyly.cz/pylovy-kalendar/, https://www.foothillregionalmedicalcenter.com/news/tips-to-prevent-spring-allergies/