Small Blue Butterfly Yellow Wild Flower With Copy Space Bokeh

Jediná rostlina vyžene klíšťata ze zahrady. Také doma se vypořádá s otravnými škůdci

S příchodem teplých dní vyvstává otázka, jak ochránit stromy a rostliny před škůdci, kteří je mohou snadno napadnout. Parazité jsou v tomto ohledu velmi nebezpeční, ale neplatí to pouze pro okrasné keře nebo rostliny, ohrožení můžete být také vy nebo vaše děti. Jedním z parazitů jsou totiž klíšťata, která mohou nadělat spoustu zdravotních problémů.

Klíšťat se můžete zbavit pomocí rostlin

Rostlina, která pomůže vaší zahradě a ochrání vás před klíšťaty, se jmenuje tansy (česky vratič). Je to toxická rostlina, která se vyskytuje především v Evropě, ale také v některých částech Asie. Využívá se v bylinkářství a najít ji můžete i v některých receptech. Má skvělý účinek na klíšťata, která se budou vyhýbat místům, kam tansy vysadíte. Poznáte ji podle žlutých květů, které budou vidět od června do srpna.

Tansy je nenáročná rostlina, kterou klíšťata nemají ráda, a to hlavně kvůli její vůni. Je to plevel, který se snadno množí a také se o ni nemusíte vůbec starat. Nebojí se velkého vedra ani tuhých zim a přežije jakékoliv podmínky. Jestli ji chcete mít na své zahradě, stačí si zakoupit semena. Brzy na jaře ji zasejte a po několika měsících už můžete sklízet plody své práce.

Zdroj obrázku: Freepik

Pohybujte se na své zahradě bezpečně

Klíšťat se velmi snadno zbavíte a to není všechno. Rostlina je velmi odolná, nevyžaduje žádnou péči a funguje nejen jako prostředek proti klíšťatům, ale také proti jiným druhům hmyzu nebo pavoukovcům. Zbavíte se tak i komárů nebo molů. Rostlinu si pak můžete i usušit a využít ji jako dekoraci.

Bude jí to slušet ve váze společně s jinými druhy, můžete si ji také rozmělnit a vložit do plátěného sáčku, který dejte do skříně. Moli se vám vyhnou, ale nezapomínejte na to, že se jedná o toxickou rostlinu, takže by se k ní neměly přibližovat děti ani zvířata. Stačí pouhé olíznutí rukou, které se rostliny dotkly, a mohou se objevit zdravotní problémy.

Zdroj: https://www.growveg.com/guides/why-you-should-and-shouldnt-grow-tansy/