Jediný pohled na nohy odhalí skrytou nemoc. Pozor na skvrny i změnu barvy

Při každém onemocnění tělo vysílá signály, které nám o něm řeknou. Mnoho příznaků se může objevit také na nohách. Pozorováním svých končetin se můžete dozvědět o problému ve chvíli, kdy to vaše tělo bude potřebovat. Díky tomu budete moci brzy zasáhnout a zvládnout nemoc v jejím počátku. Co na nohou sledovat a jaké nemoci takto můžete odhalit?

Mravenčení, hnědé skvrny nebo drobná zranění

Pocit brnění v dolních končetinách a hnědé skvrny mohou znamenat aterosklerózu. Setkat se můžete také se ztrátou ochlupení, otoky, únavou nebo necitlivostí. Léčba aterosklerotických lézí zatím neexistuje, ale můžete nemoc omezit díky správné stravě a pravidelnému pohybu.

Drobná zranění, která se nechtějí hojit, jsou často příznakem cukrovky. Často se objevují také vředy na zadní straně prstů a na patách. Jde o mělké praskliny, které se těžko hojí. Tyto léze mohou vést k nekróze kůže a rozsáhlá nekróza k amputaci celé nohy. Vše proto konzultujte s lékařem.

Zdroj obrázku: Freepik

Roztřepené nehty, bolest v noci a červený palec

Křehké, lámavé a roztřepené nehty, suché a popraskané paty jsou často příznakem hypotyreózy. Lidé, kteří mají problémy se štítnou žlázou, často mají nohy bledší a chladnější než zbytek těla. Znepokojit by vás měla také ztuhlost kloubů nebo bolesti nohou.

Bolesti nohou během noci a červený palec na noze mohou být příznakem dny. Jde o nemoc, která provází cukrovku, obezitu nebo arteriální hypertenzi. V těle se hromadí hodně kyseliny močové, což způsobuje akutní a recidivující artritidu.

Zarudlá a svědivá kůže

Červená a svědivá kůže může být symptomem mykózy nohou. Jde o problém, se kterým se potýká každý druhý Čech, a proto byste chodidlům měli věnovat pozornost. Nejde o extrémně vážnou nemoc, ale je velmi nepříjemná. Léčbu vždy konzultujte s podiatrem, který navrhne nejlepší možnosti, jak se plísně, svědění a praskající kůže zbavit.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/pain/4-leg-problems-and-what-might-be-causing-them