powder-6075570_1280

Jedlá soda má zasloužené místo v domácnosti, využití najde ale také v kosmetice

Jedlou sodu neboli hydrogenuhličitan sodný objevili obyvatelé koloniální Ameriky, kteří ji přidali do pečiva, aby bylo načechranější. Dnes je jedlá soda základním článkem téměř v každém domě. Používá se při vaření, každodenním čištění, mytí, a dokonce i na zahradě. Bude také fungovat jako prostředek osobní hygieny nebo v péči o pleť a vlasy. Jaká jsou použití jedlé sody?

Vaření

Jedlá soda může být nahrazena práškem do pečiva, avšak sody by mělo být přidáno 4krát méně než prášku do pečiva. Jedlá soda také dokonale změkčuje maso a zlepšuje chuť ryb. Kvasnice také nahradíme jedlou sodou. Za tímto účelem by měla být soda smíchána s kyselinou citronovou v poměru 1 : 1. Místo kyseliny citronové lze použít kefír nebo podmáslí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jedlá soda a čištění

Jedlá soda je nepostradatelným přírodním prostředkem pro čištění mnoha povrchů. Pokud ji smícháte s trochou vody, dostanete pastu vhodnou k odstranění nečistot z vodovodních kohoutků nebo sedimentu vodního kamene. Soda také účinně vyčistí trubky – stačí ji nasypat do dřezu a zalít vroucí vodu. Pokud s ní posypete koberec, je skvělým neutralizátorem zápachu. Sodu lze ale také využít k odstranění skvrn na prádle či čištění pračky.

Zahrada

Jedlá soda nám také usnadní pěstování rostlin na zahradě, jelikož zpomalí růst plevele. Po jejich důkladném odstranění stačí půdu hojně posypat sodou. Soda v kombinaci se stolní solí v poměru 1 : 1 je také skvělým odpuzovačem.

Zdroj obrázku: Pixabay

Hygiena a krása

Jedlá soda nahradí některou kosmetiku. Pokud přidáte do vany 4 polévkové lžíce jedlé sody, zvlhčíte pokožku, zmírníte podráždění a zánět způsobený např. alergií. Stejně účinná bude také při infekcích močových cest. Koupel by však neměla trvat déle než 10 minut. S pomocí jedlé sody připravíte také tělový peeling. K prášku stačí přidat malé množství teplé vody a vzniklou kaší jemně třít pokožku. Šampon na mastné vlasy můžete také vyměnit za jedlou sodu. Postačí jedna polévková lžíce, kterou vetřete do pokožky hlavy a následně opláchnete. Vlasy se pak budou méně mastit.

Zdroj: https://www.webmd.com/beauty/ss/slideshow-beauty-baking-soda-health