Jednoduché triky zabrání, aby se oblečení během praní zničilo. Dodržovat stačí několik pravidel

Sražený svetr, obarvené tričko nebo vytahaná halenka – to všechno se může stát, pokud budete prát oblečení smíchané nejen barevně, ale také materiálově. Na jaké chyby je nutné dávat pozor a vyvarovat se jich, abyste si oblíbené oblečení nepoškodili?

Jestli máte prostor, pořiďte si několik košů na prádlo

Do košů můžete házet již vytříděné oblečení, což vám ušetří mnoho času předtím, než jdete prát. Pokud nevíte, jestli vám zrovna tato halenka nebo džíny neobarví jiné oblečení, můžete si udělat test. Je to jednoduché – malý kousek látky namočte do teplé vody a mezi dva kusy látky dejte žehličku. Pokud se zbarví, perte raději zvlášť nebo první praní proveďte v ruce a s octem, protože ten ustálí barvy.

Pro praní je velmi důležité, jakou doma máte vodu. Pokud nevíte, jaký typ vody používáte, můžete si obchodech koupit test, protože tvrdá voda bude potřebovat změkčit, aby byla prádlo vyprané, čisté a měkké. Pokud trpíte alergiemi, je nutné prát jen v takových přípravcích, které jsou ekologické a nemají přidané chemické látky. Můžete zkusit prací prášky pro děti a kojence nebo přírodní prášky, jako například mýdlové ořechy nebo doma připravený vlastní prací prostředek. Místo aviváže použijte éterické oleje podle vašich preferencí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jestli máte strach z poškození oblečení, vyzkoušejte několik rad

Pokud perete povlečení nebo blůzky, nezapomeňte vždy zapnout knoflíky, které mohou poškodit ostatní věci, a také zatáhněte zipy, které se mohou zaseknout v jiných látkách a způsobit tak problém nejen při praní, ale danou věc už byste asi nespravili. Zajímavým tipem například na oživení černé barvy je přidání piva do praní. Díky tomu černá získá na intenzitě a pivo můžete použít skoro na každý materiál.

Pokud doma perete například péřovou bundu a bojíte se, že se peří slepí, přidejte do bubnu tenisový míček, který tomu zabrání. Prací prostředky můžete vynechat úplně a prát jen pomocí domácích surovin. Pračku je nutné také pravidelně čistit, jinak prádlo nebudete mít vyprané nikdy kvalitně. Vyčistit ji můžete také pomocí octa nebo jedlé sody. Používá se rovněž kyselina citronová, která buben pračky příjemně provoní. Vždy perte oblečení na správnou teplotu, abyste místo svetru z pračky nevytáhli oblečení pro panenku.

Zdroj: https://www.maids.com/blog/6-expert-tips-for-washing-delicates/