Front View Smiley Elder Business Woman Having Dessert While Working

Jídelníček po padesátce: tyto tři produkty je lepší nahradit zdravější variantou

U lidí nad 50 let se významně zvyšuje riziko vzniku cukrovky a aterosklerózy a metabolismus se zpomaluje. Odborníci na výživu a lékaři tvrdí, že by lidé po překročení tohoto milníku měli změnit stravu a vynechat potraviny, které mají negativní dopad na jejich zdraví. Zde jsou tři potraviny, kterých byste se měli po padesátce raději vzdát.

Čím nahradit brambory?

Brambory samy o sobě nejsou nezdravé. Patří k bohatým zdrojům vitamínu C, vitamínů skupiny B, hořčíku, draslíku, fosforu, vápníku, železa, sodíku a zinku. Zpracované brambory se ale stávají kalorickou bombou, a když je budete jíst příliš často, negativně ovlivní vaše zdraví. Lidé nad 50 let by se měli vyvarovat brambor ve formě hranolků nebo pyré a brambor přelitých hustými hotovými omáčkami. Nahraďte brambory celozrnnými těstovinami nebo hnědou rýží.

Zdroj obrázku: Freepik

Zapomeňte na cukr, zkuste med

O škodlivosti cukru už bylo řečeno téměř všechno. Je příčinou šíření epidemie obezity a nemocí s ní souvisejících, jako je diabetes 2. typu nebo onemocnění endokrinního, kardiovaskulárního a nervového systému a chronických zánětů. Bezpečná denní dávka cukru je šest čajových lžiček, ale i bez konzumace sladkostí ho sníme mnohem více, protože se nachází v chlebu, uzeninách, hotových omáčkách a samozřejmě v zelenině a ovoci. Lidé nad 50 let by se měli vyvarovat sladkostí. Cukr by měli nahradit javorovým nebo datlovým sirupem či medem.

Sáhněte raději po čerstvých okurkách

Starší lidé by také měli přestat jíst konzervované okurky, protože se u nich zvyšuje riziko hypertenze. Je nutné omezit spotřebu soli a té je v konzervované zelenině hodně. Sůl je všudypřítomná v potravinářských výrobcích a podle doporučení WHO bychom neměli konzumovat více než 6 g soli denně! Lidé ale spotřebují až čtyřikrát více. Dejte si proto raději čerstvou než konzervovanou zeleninu.

Zdroj: https://www.healthshots.com/preventive-care/family-care/what-to-eat-after-50-the-perfect-food-guide-for-seenagers/