Jídelníček seniorů: základem je dostatek vody a pravidelná strava bohatá na vitamíny

Teplé období roku je pro seniory obtížné. Vysoké teploty jim totiž nedělají dobře, navíc se většina z nich nestravuje správně a po jídle je jim těžko. Vysoké teploty, nedostatek hydratace a nesprávné stravování mohou způsobit spoustu zdravotních problémů. Jaké potraviny by si senioři měli dopřát na jaře a v létě?

V seniorském věku je nutné dbát na správnou stravu

Co by si senioři měli dopřát a jaké potraviny naopak vynechat, aby jim nebylo špatně? Starší lidé potřebují hlavně pravidelně pít, na což mnoho z nich zapomíná. Objevit se pak může malátnost, nevolnosti nebo zvracení doprovázené bolestmi hlavy nebo jinými potížemi. Je pak velmi těžké fungovat normálně. Správnou hydratací se rozumí hlavně pravidelné doplňování tekutin po malých doušcích a rozhodně se nevyplatí pít alkohol, který naopak odvodňuje.

Jestliže vám obyčejná voda nechutná, můžete si ji ochutit například citronovou šťávou, plátkem citronu nebo lístky máty či bazalky. Lidé milují také plátky okurky nebo kousky melounu. Pití vody tak nemusí být nuda. Navíc tyto potraviny dodají i vitaminy a minerály a pití vody se tak stane zážitkem. K tomu všemu je ale nutné myslet na to, že úplně studené nápoje nejsou vhodné, a to ani v případě, že je opravdu horko.

Zdroj obrázku: Freepik

Je potřeba doplňovat vitaminy a minerály

Starší lidé už se mohou hůře pohybovat, proto je potřeba doplňovat pravidelnou dávku vitaminu C a dalších látek, které podpoří činnost orgánů, a budou moci žít jako ostatní. Proto by se měli především zdravě stravovat a hlavně v létě mají dostatek potravin, které se mohou natrhat na zahradě nebo jsou snadno dostupné v obchodech.

Menu seniorů by se mělo skládat hlavně z čerstvých potravin, můžete jim denně vymačkávat ovocnou šťávu. Polévky jim dávejte studené a plné vitaminů. Senioři by měli vynechat jídlo z rychlého občerstvení, které absolutně není vhodné.

Zdroj: https://www.agingcare.com/articles/health-benefits-of-summer-foods-150281.htm